logo
logo
logo

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Vecer | 18.06.2024

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Откако израелските и германските медиуми објавија дека Блинкен му ветил на Нетанјаху минатата недела дека Вашингтон ќе ги укине сите ограничувања за испорака на оружје за Израел во наредните денови, израелскиот премиер во видео снимка рече дека највисокиот американски дипломат му дал гаранции за тоа, пренесе „Тајмс оф Израел“.

Нетанјаху рече дека му пренел на Блинкен за време на неговата неодамнешна посета на Израел дека длабоко ја цени американската поддршка, но дека не може да сфати дека Вашингтон во текот на неколку месеци ја ограничил испораката на оружје и муниција за Израел. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk