logo
logo
logo

Коментари и анализи


Вашиот пад е и причина и последица за промените

Вашиот пад е и причина и последица за промените

clock06-05-2024
Муса Куса беше либиски разузнавач и подоцна еден од најактивните министри за надворешни работи на режимот на Гадафи. Тој беше ревносен бранител до последниот час на сите политики на системот, но пред да падне Гадафи го напушти и подоцна замина во егзил, прикажувајќи се за жртва, но и бранител на прозападните вредности против кои се бореше кога беше на државна функција. Во реалноста, ниту режимот на Гадафи го почитуваше и истио...
Дали војната во Украина се претвора во СВЕТСКА ВОЈНА?

Дали војната во Украина се претвора во СВЕТСКА ВОЈНА?

clock05-05-2024
По почетокот на руската агресија против Украина во февруари 2022 година, Западот постави неколку таканаречени црвени линии за да се осигура дека војната нема да се прошири надвор од границите на Украина. Досега многу од нив се прегазени, а некои ќе бидат многу скоро.
Ја излези Ѓурѓо...

Ја излези Ѓурѓо...

clock03-05-2024
Пошто ние немаме закони кои се спроведуваат, за оваа прилика ќе се повикам на еден од марфиевите закони, проверени се: Направи систем што и будала може да го користи, на крај само будалите и ќе го користат....
1-ви Мај во светот кој СЕ МЕНУВА ОД ТЕМЕЛ: „Голем хаос е под небото, ситуацијата е одлична“?

1-ви Мај во светот кој СЕ МЕНУВА ОД ТЕМЕЛ: „Голем хаос е под небото, ситуацијата е одлична“?

clock01-05-2024
За време на жестоката граѓанска војна во Кина, која однесе милиони животи, додека бруталноста се чинеше дека зафаќа сè околу неа, комунистичкиот лидер Мао Це Тунг рече:...
„ЕВРОПА УМИРА...“? порача Макрон, но му одговорија! Визијата за воинствена и „силна“ Европа му е погрешна

„ЕВРОПА УМИРА...“? порача Макрон, но му одговорија! Визијата за воинствена и „силна“ Европа му е погрешна

clock27-04-2024
За време на неговите години на власт, францускиот претседател Емануел Макрон доста се практикуваше во драматични изјави. Во еден момент тој изјави дека НАТО е „клинички мртов“, но тоа го кажа кога му беше политички погодно за време на администрацијата на Трамп. Тој во февруари годинава драматично изјави дека Европа „не смее да ја исклучи“ можноста за испраќање војници во Украина, што предизвика бројни, речиси исклучиво негатив...
Ајнштајн сака нешто да ви порача

Ајнштајн сака нешто да ви порача

clock27-04-2024
Дефиниција на лудилото, според Ајнштајн, е “кога упорно правиш една иста работа а очекуваш друг резултат“....
Се појавуваат документи: Дали НАТО ветил дека нема за се шири на Исток по влезот на Германија во Алијансата

Се појавуваат документи: Дали НАТО ветил дека нема за се шири на Исток по влезот на Германија во Алијансата

clock06-04-2024
Дали...
НАТО е на УДАР, а под негова заштита не се ни цели САД - оваа американска држава НЕ Е ОПФАТЕНА

НАТО е на УДАР, а под негова заштита не се ни цели САД - оваа американска држава НЕ Е ОПФАТЕНА

clock01-04-2024
Претходно овој месец, Шведска се приклучи на НАТО алијансата, која вклучува 31 друга земја, вклучително и САД. Но, всушност, само 49 од 50 американски сојузни држави се членки на НАТО. Географски и историски, Хаваи технички не е опфатен со НАТО пактот....
РЕАЛЕН ПРИКАЗ?  Како би изгледала нуклеарната војна во 21 век?

РЕАЛЕН ПРИКАЗ? Како би изгледала нуклеарната војна во 21 век?

clock01-04-2024
Во 1960 година, САД имаа околу 18.000 нуклеарни оружја. Имаа и детални планови како да го користат. Да ги изведеа, 275 милиони луѓе во Советскиот Сојуз ќе беа убиени во првиот час од војната. Уште 325 милиони ќе умрат од радиоактивни последици во следните шест месеци. Дури и ако Кина остане надвор од оваа потенцијална војна, последиците би убиле дури 300 милиони кинески граѓани....
Ако сè друго ПРОПАДНЕ, Украина има уште една шанса. Може ли Зеленски да победи над Трамп?

Ако сè друго ПРОПАДНЕ, Украина има уште една шанса. Може ли Зеленски да победи над Трамп?

clock31-03-2024
„Кога водите егзистенцијална војна, последното нешто за кое треба да се грижите е исходот од изборот на кој не можете да влијаете бидејќи другите луѓе одлучуваат. Ќе мора да работите со тој избор, кој и да е. "...
Ловот на донатори е транспарентна корупција која американскиот народ ја гледа и може малку да направи?!

Ловот на донатори е транспарентна корупција која американскиот народ ја гледа и може малку да направи?!

clock31-03-2024
Во Америка е изборна година, што значи дека претседателските кампањи се во полн ек, а тоа значи дека кандидатите бараат пари преку политички донации. Тоа е дел од американскиот спектакл. Медиумите ревносно известуваат кој колку собрал, кој бил фаворизиран од моќните донатори, односно од „најтешките“ капиталисти на американската сцена. Пристапот е, во најмала рака, интересен. Меѓутоа, во Европа, политичарите генерално се држат ...
Германија и Франција се фалат со „мегапроектот“. Тоа е најголемото ПРОМАШУВАЊЕ на сите времиња

Германија и Франција се фалат со „мегапроектот“. Тоа е најголемото ПРОМАШУВАЊЕ на сите времиња

clock26-03-2024
Кога германскиот министер за одбрана Борис Писториус и неговиот француски колега Себастијан Лекорну насмеано им се обратија на новинарите со веста дека новата европска тенковска програма е оживеана на 22 март, професионалните новинари не знаеја дали да плачат или да се смеат. Затоа, не е чудно што огромното мнозинство на воениот печат го игнорираше настанот....
Да се ​​биде против војната во денешна Европа станува НАЈВИСОКИОТ ЧИН НА ХРАБРОСТ, но храброста сеуште не исчезнала

Да се ​​биде против војната во денешна Европа станува НАЈВИСОКИОТ ЧИН НА ХРАБРОСТ, но храброста сеуште не исчезнала

clock24-03-2024
Пред секоја голема војна, особено светска војна, интензивно се зборува за можноста таа да избие....
ПОСЛЕДИЦИТЕ: ИСИЛ-К ја презеде одговорноста, но кого ќе обвини Москва?

ПОСЛЕДИЦИТЕ: ИСИЛ-К ја презеде одговорноста, но кого ќе обвини Москва?

clock23-03-2024
Терористичкиот напад е извршен вчера вечерта во големиот трговски центар Крокус Сити на периферијата на главниот град на Русија....
Дали Америка е на работ на уште една граѓанска војна?

Дали Америка е на работ на уште една граѓанска војна?

clock18-03-2024
CNN неодамна објави интересна колумна на Брус Хофман и Џејкоб Вер за можноста за нова граѓанска војна во САД. Брус Хофман е виш соработник за антитероризам и домашна безбедност во Советот за надворешни односи и професор на Универзитетот Џорџтаун. Џејкоб Вер е соработник на Советот за надворешни односи и професор на Универзитетот Џорџтаун и Универзитетот Десалес. Колумната е делумно адаптирана од нивната нова книга „Бог, пушки ...
Што се случува кога магарето ќе влезе во палата...

Што се случува кога магарето ќе влезе во палата...

clock16-03-2024
Кога си на врвот секој следен чекор – води надолу кон дното. Колку поголем е теретот од кешот и насилно стекнатата моќ, толку падот е по болен и по долен....
Путин ќе биде владетел на Русија и во следните шест години. Што значи ова за Украина и светот?

Путин ќе биде владетел на Русија и во следните шест години. Што значи ова за Украина и светот?

clock17-03-2024
Викендов во Русија се одржуваат претседателските „избори“ на кои се очекува убедлива победа на долгогодишниот претседател, а слободно може да се каже и владетелот на Русија Владимир Путин....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk