logo
logo
logo

Економија


Во овој град ЛУЃЕТО СЕ ЗБОГАТУВААТ

Во овој град ЛУЃЕТО СЕ ЗБОГАТУВААТ

clock19-05-2024
Кинескиот град Шенжен забележа најбрз раст на милионери во изминатата деценија, а тој тренд ќе продолжи и во наредните години, покажа извештајот....
Готово е. Светска сила на работ на банкрот: КАСАТА ЌЕ БИДЕ ПРАЗНА?

Готово е. Светска сила на работ на банкрот: КАСАТА ЌЕ БИДЕ ПРАЗНА?

clock19-05-2024
Прогнозите за економски раст на Германија се повеќе од слаби, што значи дека државната каса ќе биде празна. А бидејќи се ближат изборите, тоа е голем политички предизвик и за министерот и за коалицијата.
Младите и пчеларството во фокусот на одбележувањето на Светскиот ден на пчелата

Младите и пчеларството во фокусот на одбележувањето на Светскиот ден на пчелата

clock18-05-2024
Одбележувањето на Светскиот ден на пчелата ќе се одржи на плоштадот „Филип Втори“ во населба Автокоманда и на платото пред Факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје, во чиј круг се наоѓа и „Паркот на пчелата“, кој е во фаза на изгра
Кина продаде РЕКОРДЕН ИЗНОС НА АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВЕН ДОЛГ: Златните резерви на највисоко ниво од 2015 година

Кина продаде РЕКОРДЕН ИЗНОС НА АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВЕН ДОЛГ: Златните резерви на највисоко ниво од 2015 година

clock18-05-2024
Кина продаде рекордни 53,3 милијарди американски државни обврзници и други хартии од вредност во првиот квартал во обид да се диверзифицира од американските средства, покажуваат најновите податоци на американското Министерство за финансии....
Двајца кралеви на крипто-измама, ДВЕ РАЗЛИЧНИ КАЗНИ - ЗОШТО ЕДНИОТ 25 ГОДИНИ, ДРУГИОТ 4 МЕСЕЦИ

Двајца кралеви на крипто-измама, ДВЕ РАЗЛИЧНИ КАЗНИ - ЗОШТО ЕДНИОТ 25 ГОДИНИ, ДРУГИОТ 4 МЕСЕЦИ

clock17-05-2024
Уште еден „крал“ на крипто измамите, основачот на Бајнанс (Binance) Чангпенг Жао, беше осуден на затвор во САД. Но, за разлика од Сем Бенкмен Фрид (основач на FTX) кој доби 25 години затвор, Жао доби - четири месеци....
Една година криеше КАДЕ ВЛОЖИЛ 6,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, сега конечно откри

Една година криеше КАДЕ ВЛОЖИЛ 6,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, сега конечно откри

clock17-05-2024
Конгломератот Беркшир Хатавеј, чиј претседател и извршен директор е американскиот мултимилијардер Ворен Бафет, објави инвестиција која ја чува во тајност од минатата година....
Владата во заминување со ново ЗАДОЛЖУВАЊЕ од 35 милиони евра

Владата во заминување со ново ЗАДОЛЖУВАЊЕ од 35 милиони евра

clock17-05-2024
Со две нови државни обврзници кои од денес котираат на официјалниот пазар, техничката Влада ја задолжува државата за дополнителни 2.141.720.000 денари или 34,79 милиони евра. Двете обврзници, издадени на десети месецов, се без девизна клаузула, а рокот на доспевање е за две, односно за 15 години, објави „Пари“....
Еве колку се заработува од еден автомобил: ДВЕ ГЕРМАНСКИ МАРКИ СО НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ

Еве колку се заработува од еден автомобил: ДВЕ ГЕРМАНСКИ МАРКИ СО НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ

clock16-05-2024
Со години маржите на автомобилите станаа астрономски високи, а сега се чини дека има враќање во реалноста....
“ВО ЕВРОПА ДОЈДИ, СО СКУТЕР ВО АВАНТУРА ПОЈДИ!”

“ВО ЕВРОПА ДОЈДИ, СО СКУТЕР ВО АВАНТУРА ПОЈДИ!”

clock14-05-2024
Во периодот од 15.05.2024 – 02.09.2024 год. со купени Европа производи во вредност од 1000 ден. учествувате во најголемата наградна игра на АД Европа Скопје со награден фонд од еден милион денари!...
Милионери имаме а општеството е сиромашно : ОД КИРИИ ЗАРАБИТИЛЕ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ДЕНА

Милионери имаме а општеството е сиромашно : ОД КИРИИ ЗАРАБИТИЛЕ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ДЕНА

clock14-05-2024
Најуспешните 15 компании, чија приоритетна дејност е собирање приходи од закуп од наемнини, направиле вкупна добивка поголема од 20 милиони евра во 2023. На листата се три компании кои управуваат со молови - СЦМ Ретаил (Скопје Сити Мол), Палма Траде и Еаст Гате Малл. Останатите шопинг-центри, посебно скопските, се главно подружници на големите фирми. Со шопинг молот „Рамстор“, како и со другите објекти под овој бренд, управува...
Сте слушнале ли за Крмзов од Струмица?! ЕВЕ КОЈ ЗАРАБОТИ 30 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ОД ГРАДБИ НА СТАНОВИ

Сте слушнале ли за Крмзов од Струмица?! ЕВЕ КОЈ ЗАРАБОТИ 30 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ОД ГРАДБИ НА СТАНОВИ

clock14-05-2024
Околу 32 милиони евра е добивката на најголемите градежни фирми чија основа на бизнисот е изградба на згради за колективно домување во 2023. Крмзов-МР, на струмичкиот бизнисмен Ристо Крмзов, кој гради станбени комплекс, има убедливо најголема добивка од повеќе од 9 милиони евра....
Светските цени на бакарот се највисоки во последните две години

Светските цени на бакарот се највисоки во последните две години

clock14-05-2024
Во изминатите два месеци цената на бакарот се зголеми за 28 отсто, покажуваат досегашните податоци на Њујоршката берза. Историскиот максимум на цената на бакарот во светот е забележан на 4 март 2022 година, кога споменатиот метал се тргуваш
Македонците НЕ ШТЕДАТ на онлајн плаќања: ЕВЕ НА ШТО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИ

Македонците НЕ ШТЕДАТ на онлајн плаќања: ЕВЕ НА ШТО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИ

clock14-05-2024
Македонците минатата година со своите платежни картички во странство потрошиле 573,4 милиони евра од кои 34 отсто или 195,6 милиони евра потрошиле онлајн, купувајќи производи и услуги посебно поврзани со патувања и трансакции за авио-билети и резервации на хотели онлајн. Ова го покажуваат податоците од Народната банка што ги анализираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ)....
ПОЕВТИНУВААТ ГОРИВАТА, новите цени ќе важат од полноќ

ПОЕВТИНУВААТ ГОРИВАТА, новите цени ќе важат од полноќ

clock13-05-2024
Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која горивата од полноќ поевтинуваат....
БРАКО ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

БРАКО ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

clock12-05-2024
БРАКО ќе претстави ново електрично возило од својот бренд Грин Машинс на светскиот саем IFAT, кој следната недела ќе се одржи во Минхен....
Рекорден кинески извоз на автомобили во април

Рекорден кинески извоз на автомобили во април

clock12-05-2024
Извозот на автомобили во Кина се зголеми на рекордно високо ниво во април, покажуваат најновите податоци....
ЌЕ ГЛЕДАМЕ КАКО СЕКОЈ ДЕН ПРОПАЃААТ РЕГИОНАЛНИ БАНКИ, тврди американски милијардер

ЌЕ ГЛЕДАМЕ КАКО СЕКОЈ ДЕН ПРОПАЃААТ РЕГИОНАЛНИ БАНКИ, тврди американски милијардер

clock12-05-2024
Милијардерот Бери Стернлихт даде застрашувачко предвидување за американските регионални банки среде претстојната криза со комерцијалните недвижности....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk