logo
logo
logo

Македонија


ГРЦИЈА ЌЕ ГО ПОЧИТУВА РЕЗУЛТАТОТ ОД ИЗБОРИТЕ, ама за Преспа имаат забелешки

ГРЦИЈА ЌЕ ГО ПОЧИТУВА РЕЗУЛТАТОТ ОД ИЗБОРИТЕ, ама за Преспа имаат забелешки

clock20-05-2024
Договорот од Преспа е меѓународен ратификуван договор и не може да се менува и да се ревидира еднострано, рече министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис говорејќи за грчкото радио „Talk radio 98.9“, јави дописничката на МИА од Атина....
ЕВРА, ЛИРИ, НО И ТЕЛЕВИЗОР имало во куферот на Палчо, ама нема да гледа телевизија

ЕВРА, ЛИРИ, НО И ТЕЛЕВИЗОР имало во куферот на Палчо, ама нема да гледа телевизија

clock20-05-2024
Љупчо Палевски Палчо, првоосомничениот за грабнувањето и убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски е веќе сместен во затворот во Шутка....
МЕЏИТИ ИМ ОДГОВОРИ НА ДУИ: Се преговара победник со победник, ВЛЕН ПОБЕДИ КАЈ АЛБАНЦИТЕ

МЕЏИТИ ИМ ОДГОВОРИ НА ДУИ: Се преговара победник со победник, ВЛЕН ПОБЕДИ КАЈ АЛБАНЦИТЕ

clock20-05-2024
Првиот човек на Демократскoто движење, Изет Меџити, вели дека ВЛЕН е победник во албанскиот политички блок во Македонија и како резултат на тоа, според него, победникот преговара со победникот, односно ВМРО со ВЛЕН, за новата влада, пренесува ТВ21....
Поразително - СЕКОЈ ТРЕТ САКА ДА СЕ ИСЕЛИ ОД ДРЖАВАВА

Поразително - СЕКОЈ ТРЕТ САКА ДА СЕ ИСЕЛИ ОД ДРЖАВАВА

clock20-05-2024
Секој трет човек во Македонија размислува да се исели од државата, покажува последното истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Според него, 32,3% од анкетираните рекле дека размислуваат или некогаш размислувале да се иселат од државата додека 63,6% не размислувале на оваа тема....
Ќе се дознаат последните двајца пратеници - ПРЕГЛАСУВАЊЕ ВО СРЕДА во седум избирачки места во ИЕ 5 и ИЕ 6

Ќе се дознаат последните двајца пратеници - ПРЕГЛАСУВАЊЕ ВО СРЕДА во седум избирачки места во ИЕ 5 и ИЕ 6

clock20-05-2024
Прегласување на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна единица ќе се одржи в среда на 22 мај, Одлуката за прегласување ја донесе Државната изборна комисија откако Управниот суд ги одби како неосновани сите седум тужби од коалицијата „Европски фронт“ против решенијата на ДИК....
Еден загинат, двајца повредени откако автомобил излета од автопатот Скопје-Куманово

Еден загинат, двајца повредени откако автомобил излета од автопатот Скопје-Куманово

clock20-05-2024
Едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случи вчера на автопатот Скопје-Куманово во атар на Агино село, а две лица се повредени, соопшти денеска МВР. – Вчера околу 15:00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопат
Таравари: Се вртат бројки, но нема ништо дефинитивно - РАЗГОВОРИТЕ СЕ ВО ТЕК

Таравари: Се вртат бројки, но нема ништо дефинитивно - РАЗГОВОРИТЕ СЕ ВО ТЕК

clock19-05-2024
Се вртат бројки, но нема ништо дефинитивно бидејќи разговорите се во тек, вели еден од лидерите на „Вреди“, Арбен Таравари. Тој во изјава за ТВ Телма демантира дека неговата коалиција ќе раководи со шест министерства и додава дека се уште е рано да се прецизира. Негира и дека веќе е постигнат договор на „Вреди“ да и припадне позицијата претседател на Собранието.
ЗА ПАЛЧО ИСТРАГАТА ТРАЕ: Обвинителката собра докази против тројцата осомничени за убиството на Вања и Панче

ЗА ПАЛЧО ИСТРАГАТА ТРАЕ: Обвинителката собра докази против тројцата осомничени за убиството на Вања и Панче

clock19-05-2024
Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за Макфакс, преземени се сите дејствија за обезбедување на докази против Влатко Кешишов, Велибор Манев и Боре Видевски. Тројцата се осомничени за убиствата на 14-годишна Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, а за решение во однос на истрагата за првоосомничениот Љупчо Палевски Палчо ќе се чека по давањет...
Мицкоски: Трпеливо и паметна политика ќе се води со соседите, повикуваме на заедничка соработка во овој наш преубав Балкан

Мицкоски: Трпеливо и паметна политика ќе се води со соседите, повикуваме на заедничка соработка во овој наш преубав Балкан

clock19-05-2024
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар Христијан Мицкоски денеска најави водење принципиелна политика со соседите. Како идна Влада, како што рече, на денешното одбележување на годишнината од Разловечкото востание, коалицијата „Твоја Македонија“ ќе се залага за принципот „своето не го даваме, туѓото не го сакаме“, потенцирајки дека нема да се прават избрзани чекори, кои можат „многу“ да ја чинат државата....
Мицкоски во посета на спомен домот на Разловечкото востание

Мицкоски во посета на спомен домот на Разловечкото востание

clock19-05-2024
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на одбележување на годишнината од кревањето на Разловечкото востание....
Мицкоски: По прегласувањето во ИЕ5 очекуваме обезбедување двотретинско мнозинство

Мицкоски: По прегласувањето во ИЕ5 очекуваме обезбедување двотретинско мнозинство

clock19-05-2024
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по прегласувањето во изборната единици 5 очекува обезбедување двотретинско мнозинство од 62 пратеника во Парламентот. Како што изјави денеска во своето обраќање во делчевското село Разловци, каде присуствуваше на одбележување на годишнината од Разловечкото востание, ова е историска можност за државата....
Mакедонски државјанин уапсен во Грција за учество киднапирање и ограбување банки

Mакедонски државјанин уапсен во Грција за учество киднапирање и ограбување банки

clock19-05-2024
Македонски државјанин, кој издржувал затворска казна но по добиената неколкудневна дозвола за излез пред три месеца, не се вратил во затворот, е уапсен во централниот дел на Пелопонез по извршена кражба во дом заедно со уште едно лице, јав
Таравари очекува ШЕСТ МИНИСТРИ ОД ВЛЕН ВО ВЛАДАТА

Таравари очекува ШЕСТ МИНИСТРИ ОД ВЛЕН ВО ВЛАДАТА

clock19-05-2024
Во интервју за Радио телевизија Косово – РТК, Арбен Таравари, еден од лидерите на коалицијата Вреди, изјави дека „Албанците ќе имаат шест министри во идната влада која ќе се формира на почетокот на јуни“. Тој рече дека Вреди ќе ја има и функцијата претседател на Собранието. Спикерската функција во парламентот треба да ја преземе токму Таравари, a дали ќе биде така зависи од самиот Таравари, кој веќе изјави дека смета оти треба...
Познат идентитетот на загинатиот и повредениот во несреќа во лифт во штипски хотел

Познат идентитетот на загинатиот и повредениот во несреќа во лифт во штипски хотел

clock19-05-2024
Едно лице го загуби животот, а друго е повредено откако се здобиле со повреди при извршување работни задачи во хотел во Штип. Од МВР денеска информираат дека во 16:24 часот во штипската полиција е пријавено дека во хотел, при извршување на
ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ ВО СТРАНСТВО НЕ ГЛАСААТ?! Грижата за Македонија им завршува на Фејсбук

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ ВО СТРАНСТВО НЕ ГЛАСААТ?! Грижата за Македонија им завршува на Фејсбук

clock19-05-2024
„За какви било избори да се однесува, дијаспората е игнорирана и силувана во изборниот процес“ –овој коментар на соопштението дека иселениците нема да гласаат на претстојните Парламентарните избори буквално прочитан не одговара на реалната состојба. Иселениците не се игнорирани туку се следат законските одредби според кои, може да се организира гласање за избори во Дипломатско – конзуларните претставништва (ДКП) на државата ни...
“АЛИ АХМЕТИ ЈА ЗАГУБИ КОНТРОЛАТА откако ја загуби власта. Состојбата со него е сериозна“

“АЛИ АХМЕТИ ЈА ЗАГУБИ КОНТРОЛАТА откако ја загуби власта. Состојбата со него е сериозна“

clock19-05-2024
„Не држат изјавите на Ахмети со кои се обидува мултиетничкиот „Европски фронт“ да го претстави како претставник на Албанците, бидејќи самиот овој фронт се изјасни дека е мултиетничка коалиција со граѓански концепт, додека ВРЕДИ е единствената албанска опција кај нас“, реагираат од колаицијата на опозициските партии на етничките Албанци, ВРЕДИ....
Францускиот институт ќе одбележи 50 години во Македонија со најдоброто од Франција

Францускиот институт ќе одбележи 50 години во Македонија со најдоброто од Франција

clock19-05-2024
Францускиот институт е најстарата странска институција која што е присутна тука во Скопје и во Македонија. Тоа е знак на долготрајното пријателство кое ги поврзува Франција и Македонија. Нам ни припаѓа како улога таа соработка да еволуира и затоа во нашата програма насочена кон младите содржани се иновативни дигитални активности, поле каде Франција е своевиден пионер и има најдобри образовни програми....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk