logo
logo
logo

Свет


Првиот потпретседател на Иран, Мохамед Мохбер ја презема функцијата претседател до избори

Првиот потпретседател на Иран, Мохамед Мохбер ја презема функцијата претседател до избори

clock20-05-2024
Портпаролот изјави дека врз основа на иранскиот Устав, претседателските избори треба да се одржат во рок од 50 дена, пренесе иранската агенција ИРНА. Тахан Назиф изјави дека нема да има правни проблеми во Иран по смртта на претседателот Ебр
Ги преферираше СОСЕДИТЕ И РЕГИОНОТ ПРЕД ЗАПАДОТ: Каква надворешна политика водеше Раиси

Ги преферираше СОСЕДИТЕ И РЕГИОНОТ ПРЕД ЗАПАДОТ: Каква надворешна политика водеше Раиси

clock20-05-2024
Претседателот на Иран Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа, потврдуваат иранските медиум, а пренесуваат Би-Би-Си и Гардијан. Во трагедијата загинаа сите патници, меѓу кои беше и министерот за надворешни работи, Хусеин Амир Абдулахиан, а веста ја потврди иранската Црвена полумесечина, откако денес беше пронајден урнатиот хеликоптер....
Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

clock20-05-2024
Покрај Раиси, загинаа иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан, гувернерот на Источен Азербејџан Малек Рахмати, претставникот на иранскиот врховен лидер во Источен Азербејџан Мохамад Али Але-Хашем, шефот на претседателс
Израел извршил воздушни напади врз Кан Јунис, Нусејрат и Џабалија

Израел извршил воздушни напади врз Кан Јунис, Нусејрат и Џабалија

clock20-05-2024
Во израелските воздушни напади биле погодени и бегалскиот камп Нусејрат и градот Аз-Завејда во централниот дел на Појасот Газа, како и бегалскиот камп Џабалија на север, јави агенцијата Вафа. Нема податоци за бројот на загинати и повредени
Иранската влада свика итен состанок по смртта на Раиси

Иранската влада свика итен состанок по смртта на Раиси

clock20-05-2024
Според фотографијата што ја објави агенцијата, столицата на која обично седи Раиси е празна и покриена со црна лента во спомен на претседателот. Иранските државни медиуми емитуваат исламска молитва меѓу извештаите за смртта на Раиси и уште
КОЈ БЕШЕ ЕБРАХИМ РАИСИ: Претседателот на Иран се спремаше ЗА ЗАМЕНА НА АЈТОЛАХОТ

КОЈ БЕШЕ ЕБРАХИМ РАИСИ: Претседателот на Иран се спремаше ЗА ЗАМЕНА НА АЈТОЛАХОТ

clock20-05-2024
Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, загина на 63-годишна возраст во хеликоптерска несреќа во провинцијата Источен Азербејџан....
Снимено КАКО ГИ НОСАТ ТЕЛАТА НА ЗАГИНАТИТЕ: Меѓу нив е и претседателот на Иран (ВИДЕО)

Снимено КАКО ГИ НОСАТ ТЕЛАТА НА ЗАГИНАТИТЕ: Меѓу нив е и претседателот на Иран (ВИДЕО)

clock20-05-2024
Иранската државна агенција објави видео на кое се гледа како спасувачите ги носат телата на загинатите во хеликоптерската несреќа....
Кој е Мохамед Мокбер? ТОЈ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИРАН додека не се одржат избори

Кој е Мохамед Мокбер? ТОЈ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИРАН додека не се одржат избори

clock20-05-2024
Иранскиот потпретседател Мохамад Мокбер треба да стане привремен претседател на Иран по смртта на претседателот Ебрахим Раиси....
Претседателот на Иран е мртов, ШТО СЕГА? СМРТТА НА РАИСИ ВО ТЕЖОК МОМЕНТ ЗА БЛИСКИОТ ИСТОК

Претседателот на Иран е мртов, ШТО СЕГА? СМРТТА НА РАИСИ ВО ТЕЖОК МОМЕНТ ЗА БЛИСКИОТ ИСТОК

clock20-05-2024
Смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи во хеликоптерска несреќа доаѓа во особено тежок момент за Блискиот Исток и за самиот Иран....
Во руски напад врз областа Харков загинаа 11 лица

Во руски напад врз областа Харков загинаа 11 лица

clock20-05-2024
Ракетните напади се најнови во серијата континуирани руски напади во последните недели врз регионот на вториот по големина град во Украина во североисточна Украина, каде руските сили започнаа офанзива. Украинскиот претседател Володимир Зеле
ЗАГИНА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАН: Првите фотографии од местото на несреќата (ФОТО)

ЗАГИНА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАН: Првите фотографии од местото на несреќата (ФОТО)

clock20-05-2024
Новинската агенција Мехр утринава објави дека загинале сите патници во хеликоптерот во кој се наоѓал иранскиот претседател Ебрахим Раиси....
Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

clock20-05-2024
Еден од двајцата кандидати е повреден во нападите што се случија ноќта меѓу саботата и неделата, се наведува во соопштението. Чиапас веќе неколку дена е цел на напади врз кандидатите за општинските избори. Од септември, најмалку 28 кандидат
Кој беше Ебрахим Раиси

Кој беше Ебрахим Раиси

clock20-05-2024
Политика Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа во северозападниот дел на Иран. Раиси беше претседател на Иран од 2021 година и ја водеше земјата во позадина на несогласувањата на меѓународно ниво и со внатрешни предизвици, оцени син
Ирански државни медиуми: Претседателот Раиси загина во хеликоптерска несреќа

Ирански државни медиуми: Претседателот Раиси загина во хеликоптерска несреќа

clock20-05-2024
Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан се меѓу деветте загинати, пренесува ДПА. Хеликоптерот на Раиси, заедно со уште два хеликоптери, бил на пат кон градот Табриз, откако претходно вчера тој ја отвори бранат
ПАД СО ПОСЛЕДИЦИ: Зборовите на ШЕФОТ НАД СИТЕ ШЕФОВИ се многу значајни, јасно е кој би можел да биде обвинет за несреќата!

ПАД СО ПОСЛЕДИЦИ: Зборовите на ШЕФОТ НАД СИТЕ ШЕФОВИ се многу значајни, јасно е кој би можел да биде обвинет за несреќата!

clock19-05-2024
Иако се уште не е позната судбината на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и другите патници во хеликоптерот кој „тврдо се приземји“, ваквиот настан има последици во земјата која е длабоко дестабилизирана, економски, политички и социјално, а се наоѓа во регион кој е во сржта на глобалната криза бидејќи во неа продолжува израелската агресија врз Појасот Газа.
Бајден настапи пред дипломците на Морхаус колеџот во Џорџија

Бајден настапи пред дипломците на Морхаус колеџот во Џорџија

clock19-05-2024
Претседателот на САД, Џо Бајден во денешното обраќање пред дипломците во Морхаус, високообразовна установа од Џорџија каде мнозинството студенти се афроамериканци, прати пораки од неговата предизборна кампања за зацврстување на врските со м
Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот Раиси

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот Раиси

clock19-05-2024
- Во моментов, заминуваме со сите воени сили во областа и се надевам дека ќе им дадеме добри вести на луѓето, посочи Абасголизадех  Претходно, иранскиот заменик-претседател за извршни работи Мохсен Мансури изјави дека двајца патници од хели
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk