logo
logo
logo

Балкан


Бајрами: Курти да поднесе оставка, нема да му правиме услуга со распуштање на Собранието

Бајрами: Курти да поднесе оставка, нема да му правиме услуга со распуштање на Собранието

clock19-05-2024
Потпретседателката и пратеничка на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Хикмете Бајрами упати остри критики на сметка на косовската Влада, предводена од Албин Курти, обвинувајќи ја за лошо владеење во економијата и други сектори,
Британскиот министер за надворешни работи, Камерон ќе ја посети Тирана

Британскиот министер за надворешни работи, Камерон ќе ја посети Тирана

clock19-05-2024
Дипломатски извори во Лондон и Тирана за Топ чанел изјавиле дека оваа посета на лордот Камерон се очекува да се случи на 22 мај, доколку нема промена на агендата во зависност од случувањата во Велика Британија. -Во фокусот на посетата не е
Државјанин на Македонија со „богато“ криминално досие во Грција, уапсен за кражба

Државјанин на Македонија со „богато“ криминално досие во Грција, уапсен за кражба

clock19-05-2024
Државјанин на Македонија, кој издржувал затворска казна, но по добиената неколкудневна дозвола за излез пред три месеци, не се вратил во затвор, уапсен е во централниот дел на Пелопонез по извршена кражба во дом заедно со уште едно лице, ја
Ален на средба со Курти: Косово припаѓа во ЕУ и НАТО, да се спроведат договорите со Србија

Ален на средба со Курти: Косово припаѓа во ЕУ и НАТО, да се спроведат договорите со Србија

clock19-05-2024
Американската државна потсекретарка за јавна дипломатија Елизабет Ален, која престојува во Косово, по средбата со претседателката на државата, Вјоса Османи, беше примена и од косовскиот премиер, Албин Курти, со кого вели дека имала „длабока
Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека договорот од Преспа е предавнички, поништите го

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека договорот од Преспа е предавнички, поништите го

clock19-05-2024
По многу жестоки реакции од Мицотакис, лидерот на СИРИЗА, Стефанос Каселакис му фрли ракавица од синоќешниот митинг во Солун. Ако навистина договорот од Преспа го смета за предавнички, да го раскине. Во спротивно да се извини на грчкиот нар
Вучиќ утре ќе отпатува во Њујорк за да се спротивстави на резолуцијата за Сребреница

Вучиќ утре ќе отпатува во Њујорк за да се спротивстави на резолуцијата за Сребреница

clock19-05-2024
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека утре ќе отпатува за Њујорк, каде со делегацијата ќе се спротивстави на усвојувањето на резолуцијата за Сребреница, која наредната недела е на дневен ред на Генералното собрание на ОН, а ам
Македонец уапсен во Грција, ТЕЖОК КРИМИНАЛЕЦ И КИДНАПЕР

Македонец уапсен во Грција, ТЕЖОК КРИМИНАЛЕЦ И КИДНАПЕР

clock19-05-2024
Државјанин на Северна Македонија, кој издржувал затворска казна, но по добиената неколкудневна дозвола за излез пред три месеци, не се вратил во затвор, уапсен е во централниот дел на Пелопонез по извршена кражба во дом заедно со уште едно лице, јави дописничката на МИА од Атина....
Косово и САД потпишаа договор за борба против манипулирањето на информации од други држави

Косово и САД потпишаа договор за борба против манипулирањето на информации од други држави

clock19-05-2024
Американската државна потсекретарка, Елизабет Ален, која престојува во Приштина, и косовската претседателка Вјоса Османи, потпишаа денеска договор за разбирање меѓу владите на Соединетите Американски Држави и Република Косово, против манипу
Атина: Ако е така, ПОНИШТЕТЕ ГО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Атина: Ако е така, ПОНИШТЕТЕ ГО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

clock19-05-2024
Лидерот на СИРИЗА Стефанос Каселакис на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му порача да го поништи „Договорот од Преспа, доколку мисли дека е предавнички....
Во голема полициска акција во Албанија запленет имот вреден над 4,5 милиони евра

Во голема полициска акција во Албанија запленет имот вреден над 4,5 милиони евра

clock18-05-2024
- Пронајдени и одземени како материјални докази се 2.996.760 евра готовина; значителни количини злато и скап накит; часовници од скапи марки со приближна вредност од 500.000 евра; огнено оружје; прилагодени регистарски таблички; луксузни во
Додик: Односите меѓу Бања Лука и Сараево можеби се на најлошо ниво

Додик: Односите меѓу Бања Лука и Сараево можеби се на најлошо ниво

clock18-05-2024
Додик истакна дека ситуацијата во БиХ е катастрофална, пренесе новинска агенција на Република Српска. Тој рече дека претседавачот со Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ, кажува лаги за Република Српска и дека со него не може да се отв
Хасани:Руската агресија во Украина останува најкритична закана за мирот и безбедноста во Европа

Хасани:Руската агресија во Украина останува најкритична закана за мирот и безбедноста во Европа

clock18-05-2024
Хасани на меѓународната конференција „Ленарт Мери“ (Lennart Meri) во главниот град на Естонија, Талин изјавил дека „Албанија продолжува со својата јасна и цврста позиција во одбрана на територијалниот интегритет, суверенитет и независност н
Албанец си ја убил сопругата среде улица во Грција, ќерката низ солзи: Тато ја уби мама!

Албанец си ја убил сопругата среде улица во Грција, ќерката низ солзи: Тато ја уби мама!

clock17-05-2024
Случајните минувачи шокирани гледале како девојче вика некого, најверојатно нејзиниот брат и вели: „Тато ја уби мама!“ „Едно мало девојче истрча овде и рече: „Можеби е мајка ми“. Детето потоа на полицијата ѝ покажало фотографија од мајката,
Хрватска доби нова Влада- Пленковиќ го почна третиот премиерски мандат

Хрватска доби нова Влада- Пленковиќ го почна третиот премиерски мандат

clock17-05-2024
По целодневна, десетчасовна дискусија за поддршка на владата на ХДЗ и ДП, гласаа 79 од присутните 141 пратеник, еден воздржан, а 61 беа против, објави Индекс. Парламентарното мнозинство го поздрави изразувањето доверба на Владата. Претседат
Позната е состојбата на повредените во сударот на товарен и патнички во тунел во Белград

Позната е состојбата на повредените во сударот на товарен и патнички во тунел во Белград

clock17-05-2024
Тие поради видот на повредите се пренесени во Ургентниот центар, на клиниката за реанимација. Повредени се една жена и тројца мажи, објави Телеграф. Уште девет лица биле прегледани, но не им било потребно болничко лекување. За четворицата п
Ескобар: Неформирањето на ЗСО е причина зошто влезот на Косово во Совет на Европа - НЕ Е НА ДНЕВЕН РЕД

Ескобар: Неформирањето на ЗСО е причина зошто влезот на Косово во Совет на Европа - НЕ Е НА ДНЕВЕН РЕД

clock17-05-2024
Американскиот пратеник во заминување за Западен Балкан, Габриел Ескобар, рече дека е потребно повеќе да се инсистира на формирање на Заедницата на српските општини (ССО) отколку на приближување на Белград и Приштина, критикувајќи ги властите во „двете земји поради недостаток на политичка волја“....
Позната е состојбата на повредените во сударот на товарен и патнички во во тунел во Белград

Позната е состојбата на повредените во сударот на товарен и патнички во во тунел во Белград

clock17-05-2024
Тие поради видот на повредите се пренесени во Ургентниот центар, на клиниката за реанимација. Повредени се една жена и тројца мажи, објави Телеграф. Уште девет лица биле прегледани, но не им било потребно болничко лекување. За четворицата п
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk