logo
logo
logo

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван

Vecer | 21.04.2024

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван

„Членовите на двете партии во Претставничкиот дом гласаа за унапредување на интересите на нашата национална безбедност и испраќање јасна порака за моќта на американското лидерство на светската сцена. Во оваа критична пресвртница, тие се собраа да одговорат на повикот на историјата, донесувајќи итно потребен закон за националната безбедност за која со месеци се борев да ја обезбедам“, рече Бајден.

Тој го повика Сенатот да ги усвои овие закони што е можно поскоро и да ги испрати кај него за да може да ги потпише и оружјето и опремата брзо да се испратат во Украина.

По неколкумесечни политички битки, Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои пакет од 95 милијарди долари, кој предвидува околу 60 милијарди долари помош за Украина, 26 милијарди за Израел и околу 10 милијарди за индо-пацифичкиот регион.

Усвоен е и закон кој доведе до чекор поблиску до забраната на Тик-Ток во САД, како и закон со кој се забранува финансирање на агенцијата на ОН која им помага на Палестинците и палестинските бегалци. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk