logo
logo
logo

Ајатолахот Хамнеи им се заблагодари на вооружените сили на Иран за операцијата против Израел

Vecer | 21.04.2024

Ајатолахот Хамнеи им се заблагодари на вооружените сили на Иран за операцијата против Израел

„Главното прашање не е колку проектили беа лансирани и колку од нив ја погодија целта, туку она што е важно е дека Иран ја покажа својата решителност за време на таа операција“, рече Хамнеи.

Напад врз воен аеродром во близина на градот Исфахан во централен Иран беше извршен завчера, а иранските медиуми објавија дека над Исфахан биле соборени три беспилотни летала. 

Неименувани американски претставници изјавија за американските медиуми дека Израел го извршил нападот во Иран.

Иран изврши напад со беспилотно летало и балистички и крстосувачки ракети врз Израел ноќта меѓу 13 и 14 април како одмазда за нападот на иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, за кој го обвини Израел. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk