27 Jan 2021

Посиромашните земји во најдобар случај ќе доцнат од 6 до 8 месеци во набавката на вакцини против Ковид-19 во споредба со побогатите земји, процени…

27 Jan 2021

Генералниот директор на Здружението 302 за одбрана на правата на бегалците, Али Хувеиди, ја поздрави одлуката на либанската влада да им обезбеди…

27 Jan 2021

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ треба да ги објави резултатите од третата фаза на тестирање на својата вакцина против коронавирусот…

27 Jan 2021

„Астра зенека“ нема да учествува на состанокот со претставниците на Европската Унија, пренесуваат светските медиуми.

„Ројтерс“ пренесува…

27 Jan 2021

Лекар во Италија бил уапсен под сомнение дека убил двајца пациенти на одделот каде што биле сместени заразените со коронавирус, со цел да ослободи…

27 Jan 2021

По обвинувањата и најавувањето тужба на Европската комисија поради наводно неисполнување на договорот за испорака на вакцини против коронавирус,…

27 Jan 2021

Доктор во Италија е уапсен заради сомнеж дека убил двајца пациенти на одделението каде се сместени заразени со корона…

27 Jan 2021

Жител на Тајван е казнет со 35.000 долари откако повеќе пати ја прекршил мерката за домашен карантин поради Ковида-19.

Неименуван човек, од…

27 Jan 2021

Исланд го издаде првиот пасош за вакцинација против коронавирус со цел да се олесни меѓународното патување за граѓаните кои примиле вакцина,…

27 Jan 2021

Иако вакцината против Ковид-19 е светло на крајот од тунелот по 2020 година, бројот на заразени со коронавирус во Франција сè уште е алармантен.…

27 Jan 2021

За вакцинирање против коронавирусот во Кина досега се употребени околу 22,8 милиони дози вакцини, а во тек е кампања на национално ниво за…

27 Jan 2021

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои се спуштаа низ…

27 Jan 2021

Американскиот Сенат го потврди Ентони Блинкен за нов државен секретар со двопартиска поддршка. Блинкен, кој е ветеран во дипломатијата и…

27 Jan 2021

Федералното судство на САД обвини повеќе од 150 лица за вмешаност во насилствата во Капитол Хил во Вашингтон на 6 јануари. Уште 50 лица се…

27 Jan 2021

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми…

27 Jan 2021

Претседателот на САД, Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во…