Внукот на Хитлер со средно име Адолф ја прекина децениската тишина: Има порака за Трамп, но и за Меркел (ФОТО+ВИДЕО)

Фото: Билд

Најстариот машки потомок на Адолф Хитлер ја наруши децениската тишина и испрати порака од Доналд Трамп и Ангела Меркел од неговиот дом.

Александар Стјуарт-Хјустон е далечен внук на нацистичкиот диктатор, но семејството го промени своето презиме по Втората светска војна.

Александар и неговите браќа Брајан и Луис со години одбивале интервјуа.

Сепак, 68-годишниот сега одлучи да зборува од својата куќа на Лонг Ајленд, и се согласи да зборува за германскиот неделник Билд.

Пасиониран републиканец чие друго име е Адолф им изјави на новинарите дека Трамп е лажго, но затоа ја пофали германската канцеларка Ангела Меркел.

Александар Стјуарт-Хјустон

"Последниот човек на кого би му се восхитувал е Доналд Трамп, тој не е мој омилен лик. Некои од работите што тој ги кажува се во ред, но ми пречи неговиот настап". "Не ми се допаѓаат лажговци".

Според неговите зборови, тој секогаш гласа за луѓе кои можат да ја завршат работата, а да може би гласал за германската канцеларка.

"Ја ценам и добра е. Изгледа како интелигентна и паметна личност", и што вели тоа и го прави", одговори на прашањето да ја коментира кризата со мигрантите.
Неговиот татко, Вилијам Патрик Хитлер, емигрирал во САД и се борел во морнарицата за време на Втората светска војна против чичко му на Александар. По војната тој го променил своето име во Стјуарт-Хјустон.

Вилијам, чиј татко е братот на Хитлер, Алоиз, е роден во 1911 година во Ливерпул. Се вратил во Германија во 1930 година и работел во банка, а исто така бил и член на националсоцијалистите.

Меѓутоа, кога Хитлер не му одобрил промена на работата, што било правно обврзувачки, тој подоцна се преселил во Лонг Ајленд.

Поврзани

Најнови вести

Коментари