Трамп стигна во Белград: 5.000 луѓе воодушевени го дочекаа американскиот претседател (ФОТО+ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Белград, каде што го пречека илјадници луѓе.

Во град со над 7.000 жители, околу 5.000 присуствуваа на митингот, додека неколку стотици останаа надвор од местото на митингот, бидејќи немаше простор.

Станува збор за градот Белград, во Монтана.

Фештата започна на аеродромот Bouzman Jeloustoun, а стотици луѓе чекаа пред влезот да го видат својот претседател. Наспроти нив се собраа уште една помала група противници и 50 демонстранти.

Трамп е само втор шеф на Белата куќа кој го посети ова место, а пред него само Барак Обама отиде во Белград.

Говорникот зборуваше повеќе од еден час во Белград пред да замине на Флорида за вториот собир. Белград во Монтана е основан во 19 век и беше именуван по главниот град на Србија, во знак на благодарност до инвеститорите кои помогнаа во изградба на инфраструктурата.

Поврзани

Најнови вести

Коментари