Се запали експресен воз во Германија, евакуирани 500 патници

Утрово во Германија се запали експресниот воз ICE кој сообраќал од Франкфурт до Келн, а во пожарот нема повредени, соопштија германските власти.

Од возот биле евакуирани сите 500 патници, а огнот зафатил најмалку два вагона, пренесуваат германските медиуми.

Поради инцидентот кај местото Дирдорф дојде до одложување на поаѓањата на оваа делница, а како резултат на густиот чад кој се шири од запалените вагони во прекин е и сообраќајот на автопатот А3.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари