Непријателот број 1 на Путин: “Тој е мафијашки шеф со нуклеарно оружје, знам дека сум прв за отстрел”

Рускиот претседател Владимир Путин како "мафијашки шеф со нуклеарно оружје", тврди неговиот "непријател број еден", Бил Броудер, кој продолжува да ја испитува корупцијата во Кремљ, и покрај смртните закани.

Броудер (54) се плаши дека токму неговото име е на врвот на листата на лица на Путин кои треба да бидат скинати, и вели дека претседателот ја води Руската Федерација на начин на кој тоа им користи само на нејзините водачи.

- Владимир Путин е шеф на мафијата, кој под своја контрола има суперсила. Постојат голем број на диктатори кои управуваат со мали земји во Африка, но тој шеф на мафијата со нуклеарно оружје - вели Броудер, додавајќи дека Путин ја создал Русија, чија "единствена цел на постоење е за богателе на луѓе на врвот на сметка на сите други."

Броудер стана непријател на Путин откако тој стана најголем странски инвеститор во Русија преку компанијата "Ермитаж Капитал Менаџмент" до 2005 година, кога мистериозно му беше забранет повторен влез во Русија.

Тој тврди дека неговиот адвокат Сергеј Магнитски бил претепан до смрт во затвор во 2009 година, по откритието дека 176 милиони фунти платени даноци од неговата компанија биле украдени од корумпирани јавни службеници, и дека парите завршиле во џебовите на луѓето поврзани со Кремљ од целиот свет.
На руската телевизија, беше прикажан документарен филм во 2016 година, кој тврди дека Браудер бил агент на ЦИА, кој го регрутирал и лидерот на опозицијата Алексеј Навални, по што Навални поднел тужба.

Со залагање на Браудер, беше донесен Законот Магнитски, кој им овозможи на државите да ги одбијат визите за влез и да ги замрзнат средствата на странци осомничени за перење пари. Законот беше усвоен од шест држави, вклучувајќи ги САД и Велика Британија. Законот, исто така, започна серија на истрагиза руско перење пари во 15 земји, што наводно толку го разгневило Путин кој побара од Доналд Трамп да го предаде Броудер, иако тоа сега е британски државјанин, кои живее во земјата.

Браудер работи неколку компании во Лондон, а самиот тој вели дека има две цели: "правда за Сергеј преку тужба и усвојување на Законот Магнитски во неколку земји". Американскиот инвеститор веќе доби бројни смртни закани, за кои тој тврди дека доаѓаат директно од луѓето поврзани со Кремљ.

- Тие доаѓаат во e-mail, пораки, говорни пораки. Воопшто не се софистицирани, повеќе како "Ние доаѓаме за вас" или "Што сакате, затвор или смрт?". Добивам бројни закани од различни извори и различни форми. Овие луѓе се брутални и нема да ги спречат", рече Браудер.
Тој беше предупреден од страна на американската влада за планирање на киднапирање по што беше однесен во Русија.

Русија доставила до Интерпол седум барања за апсење. Еден обид бил речиси успешен кога Броудер беше уапсен во јуни кога одеше на состанокот со обвинител кој истражуваше перење пари во Шпанија. Тој беше спасен кога испрати два твита од полицискиот автомобил. За два часа налогот за апсење беше откажан. Тој, исто така, го критикуваше ставот на Тереза Меј како аматерски за труењето во Солисбери како аматерски.

Поврзани

Најнови вести

Коментари