Нападот во Мелбурн е терористички чин

Полицијата во Мелбурн соопшти дека денешниот напад во кој убиено беше едно лице, а три се повредени, го истражува како терористички инцидент.

Во центарот на градот беа избодени тројца луѓе, од кои едно лице почина. Напаѓачот беше застрелан од страна на полицијата, по што е префрлен во болница и се наоѓа во критична состојба.

Австралиските медиуми јавуваат дека втората жртва има повредна на главата, а состојбата на третото лице не е позната.

 

 

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари