Свет

18 декември 2018

Путин: Имаме оружје какво што нема во светот

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека на новото вооружување на Русија му нема рамно во светот и дека тоа ќе обезбеди безбедност на земјите во децениите кои следат, пренесе АП.

Како што се наведува,...

Француската полиција ќе протестира за подобри работни услови

По „жолтите елеци“ се чини дека сега е време и за „сините елеци“ на Франција.

Имено, по петнеделните протести во земјата француските полицајци изјавија дека се преморени, жалејќи се дека премногу работат, а...

Видео од деца-мигранти во САД ја разбесни јавноста

Видео од деца-мигранти со бројки напишани на рацете се рашири како вирус на интернет, откако седумгодишно девојче, приведено во САД, почина од сепса.

Локални медиуми во САД известија за оваа практика, по...

Ослободена девојка обвинета за обид за убиство на своето бебе

Девојка од Ел Салвадор која беше обвинета дека се обидела да го убие своето бебе во понеделникот беше ослободена од сите обвиненија.

Дваесетгодишната Имелда Кортез била силувана од нејзиниот очув, по што...

Сингапурскиот суд му дозволи на хомосексуалец да го посвои синот

Високиот суд во Сингапур во понеделникот му дозволи на геј-лекар да го посвои својот биолошки син, важна одлука во општествено конзервативната градска држава која доаѓа речиси една година откако неговото првично...

Трамп: „Фејсбук“, „Твитер“ и „Гугл“ се на страната на демократите

Американскиот претседател, Доналд Трамп ги обвини „Твитер“, „Фејсбук“ и „Гугл“ дека се пристрасни и ја поддржуваат политиката на неговите противници, демократите.

Тој тоа го напиша на „Твитер“, истовремено...

ФБИ започна истрага против ФЕТО, можна е екстрадиција на Фетула Гулен

ФБИ започна истрага против терористичката организација ФЕТО, која стои зад неуспешниот пуч во 2016, изјави министерот за внатрешни работи на Турција.

Мевлут Чавушоглу говореше во парламентот, каде посочи дека...

Шојгу до НАТО: Ниту една воена акција на било која земја не поминува не забележано

Руското Министерство за одбрана внимава на воените активности на НАТО и е подготвено да одговори на каква било закана, вели рускиот министер за одбрана, генерал Сергеј Шојгу.

Тој на годишниот состанок на...

Уапсено едно лице за убиството на двете Европејки во Мароко

Мароканската полиција уапси маж осомничен дека ги убил двете туристки од Европа, чиишто тела беа пронајдени на Атласките планини со рани од нож на вратот, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Телата на...

Рација во џамија во Берлин

Германската полиција изврши рација во џамија во Берлин, бидејќи имамот на џамијата бил осомничен дека префрла пари за борците на Исламска држава во Сирија.

Полицијата ја пребарала џамијата Ел Сахаб во...

Уапсен екстремист кој планирал напад во базиликата Свети Петар

Италијанската полиција уапси 20-годишен Сомалиец, кој се сомничи дека е припадник на „Исламска држава“ и се обидел во воздух да ја дигне базиликата Свети Петар.

Полицијата јави дека исламистот, Омар Мошин...

Кремљ ги отфрли новите извештаи за вмешаност во изборите во САД

Кремљ ги отфрли двата нови извештаи за вешаност на Русија во американските претседателски избори од 2016 година, нагласувајќи дека во нив недостигнаат детали, односно не успеале да појаснат како руската влада...

Божиќна декорација во разорена Сирија: После неколку години, на линија на фронт осамнале новогодишни украси (фото)

Прв пат по повеќе години, божиќни декорации осамнале во предградието на Дамаск кој бил на линија на фронтот во сириската војна додека владините сили не ги исчистиле последните бунтовни еклави во престолнината, оваа...

Косово го доведува во прашање кредибилитетот на ЕУ како посредник во дијалогот со Белград, пишуваат медиумите

Се чини дека властите во Брисел, барем за сега, не успеваат да се справат со последиците од политичката поделба во Приштина, што уште еднаш го потврди Советот за стабилизација и асоцијација на Европската унија и...

Нов извештај: Русија со дезинформации на социјалните мрежи му помогнала на Трамп да победи

Два извештаи подготвени за Сенатот на САД покажуваат дека Русија во координирани кампањи му помогнала на Доналд Трамп да го освои претседателското место, а централната улога во тоа ја имале...