14 Jul 2020

Сириската армија уапсила тројца милитанти на екстремистичката група Магавир ал-Тавра чија задача била да соберат податоци за руските воени објекти…

14 Jul 2020

Истрагата официјално го обвини советникот на шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ и поранешен новинар на весниците „Комерсант“ и „…

14 Jul 2020

САД во изминатата година и половина го зголемуваат увозот на гориво од Русија откако воведоа санкции за извозот на нафта од Венецуела, пренесува…

14 Jul 2020

Во мај, три дена откако Форузан беше ослободена од затвор, таа излезе од куќата на нејзината мајка за да оди на пазар. Тоа беше првпат во…

14 Jul 2020

Аргентина се обидува да ја реши мистеријата за појава на инфекција со коронавирус кај 57 морнари по 35 дена поминати на море.

Коронавирусот…

14 Jul 2020

Приходите на Русија од извозот на злато за прв пат ги надминаа приходите од продажба на гас, покажуваат податоците на Федералната царинска служба…

14 Jul 2020

Фејсбук размислува за забрана за политичко рекламирање на својата социјална мрежа пред претседателските избори во САД во ноември. Ова го тврдат…

14 Jul 2020

„Франсе стратежи“, група поврзана со канцеларијата на францускиот премиер, објави податоци кои покажуваат раст на бројот на неевропски деца-…

14 Jul 2020

Суперсоничен борбен авион Ф-16 на Американското воено воздухопловство се урна за време на слетувањето во воздухопловната база „Холоман“ во Њу…

14 Jul 2020

Бројот на заразени со коронавирус во Африка надмина 600.000 поради забрзаното ширење на инфекцијата на тој континент.

За помалку од една…

14 Jul 2020

Палестинската власт уапси неколку Палестинци кои се изјасниле дека го поддржуваат планот на Израел да ги примени своите закони на делови од…

14 Jul 2020

Во Белгија, која од земјите со средна големина беше најзагрозена со коронавирус,  за првпат од 10 март не е забележан ниту еден смртен случај во…

14 Jul 2020

Шведска есента ќе ја пречека со многу помалку страв од остатокот на светот.

14 Jul 2020

Тројца руски војници и неколку припадници на турските сили се повредени во експлозија на бомба поставена веднаш до патот во зоната на деескалација…

14 Jul 2020

Видео од полициски службеник во Пенсилванија, кој клекнува на вратот и главата на еден човек при приведување, предизвика бес кај демонстрантите и…

14 Jul 2020

Постојат докази дека загадувањето на воздухот ја влошува состојбата со коронавирусот и влијае на зголемувањето на бројот на заразени лица и…