Руни се збогуваше со Англија, Германците убедливи против Русија (видео)

epa07167912 Wayne Rooney of England with his children prior to the friendly soccer match between England and USA at the Wembley Stadium in London, England, 15 November 2018. EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Вејн Руни го одигра својот 120. и последен меч во дресот на англиската репрезентација, откако влезе како замена во второто полувреме на пријателскиот меч со САД, кој „трите лава“ го добија со 3:0.

Џеси Лингард постигна одличен гол од далеку за водство, Трент Александер-Арнолд доби одлична асистенција од Санчо за 2:0, пред Калам Вилсон во своето деби да го постигне првиот гол за добар тест пред клучниот меч со Хрватска во Лигата на нации.

И Германците се „тестираа“ во четвртокот, на пријателски меч со Русија на „Ред бул арената“ во Лајпциг, стигнувајќи до убедлива 3:0 победа над Русија. Лирој Сане, Никлас Зуле и Серж Гнабри постигнаа голови во интересното прво полувреме, пред Јоаким Лев да експериментира со составот во второто.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Израел – Гватемала 7:0

Ирска – Северна Ирска 0:0

Германија – Русија 3:0

Англија – САД 3:0

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари