Барса немоќна против ЦСКА Москва на отварањето на новата сезона од Евролигата

epa07086474 Cory Higgins (R) of CSKA Moscow in action against Chris Singleton (L) of Barcelona during the Euroleague Round 1 basketball match between CSKA Moscow and Barcelona Lassa, in Moscow, Russia, 11 October 2018. EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Новата сезона од кошаркарската Евролига започна со убедлива победа со 20 поени разлика на ЦСКА Москва над Барселона од 95:75.

„Армејците“ како да сакаа да покажат дека се подготвени за нова титула, откако по спориот старт (21:17 во првата четвртина), ја „разбија“ Барселона и на полувреме имаа 2 поени предност (51:29). Разликата се зголемуваше во последната третина, за на крај да се задоволат со 20 поени разлика.

Барселона сега нема победа на гости против ЦСКА од 2012 година. Кори Хигинс имаше 18 поени за ЦСКА, Де Коло додаде 17, додека Кајл Кјурик имаше 15 за Барселона.

Фото: ЕПА

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари