Спорт

19 август 2018

Азар останува во Челзи

Фудбалерот на Челзи, Еден Азар изјави дека нема да го напушти клубот.

Тој додаде дека нема намера да бара нов клуб, бидејќи би ги ставил „сините" во прилично непријатна ситуација.

Белгиецот е поврзуван...

Брајтон го победи Јунајтед, Сити му даде шест гола на Хадерсфилд

Тимот на Брајтон забележа прв успех во сезоната на Премиер лигата, откако го победи Манчестер Јунајтед со 3 - 2. Тимот на Крис Хоутон одигра неверојатно прво полувреме, кога паднаа сите голови на „галебите".

...

Гвардиола по „хет-трикот“ на Агуеро: Не сум го видел да игра на овој начин

Менаџерот на Манчестер Сити - Пеп Гвардиола, го пофали напаѓачот Серхио Агуеро, кој реализираше три гола за победата на шампионите со 6:1 дома против Хадерсфилд во дуел од втората рунда во Премиер лигата.

-...

Меси постигнал 6,4 отсто од головите на Барса во Ла Лига <3

Лионел Меси ја започна сезоната во Примера на брилијантен начин, откако ја изведе Барселона до успех со 3:0 против гостите од Алавеш.

„Ла Пулга" ги изведе каталонците со капитенската лента за прв пат во...

17 август 2018

Малери за цела фамилија - и братот на Лео Меси доби условен затвор

Матијас Меси, постар брат на аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси, е осуден за поседување на нелегално оружје. Според аргентинскиот весник "Ла Капитал", обвинителството постигнало договор со бранителите на...

Великанот на европската кошарка ја заврши сојата кариера

Еден од најдобрите европски кошаркари па и во светот барем кога играл за светско првенство во кошарка Хуан Карлос Наваро, ја заврши играчката кариера.

Долгогодишниот шпански репрезентативец 1997 година...

Одбиени три, а прифатена една кандидатура за претседател на ФФМ

Согласно постапката за избор на Претседател на Фудбалската федерација на Македонија, Комисијата за избори и верификација при ФФМ на вчерашната седница во „Куќата на фудбалот"...

Фудбалски клуб продал 18 играчи за да купи 10 кози

Турскиот фудбалски клуб Ѓулспор,кој игра во една од пониските лиги во таа земја,продал 18 јуниори за да собере пари за купување 10 кози.Клубот од продажба на играчите заработил околу 2....

Часовникот на Гвардиола вреди повеќе од поголемиот број македонски фудбалери (ФОТО)

Предводникот на Манчестер Сити, Шпанецот Пеп Гвардиола, во првото коло од новата сезона против Арсенал забележа победа, а на тој натпревар беше облечен во сив џемпер и носеше сив...

16 август 2018

Спортските обложувалници „Моцарт“ го реновираа теренот на кој се игра Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2018“

Со поставување на новата спортска подлога се создадоа одлични услови за игра и тренинг на отворено на игралиштето на „Женска плажа“ во Струга

 

Синоќа во Струга на ракометното игралиште...

15 август 2018

Калин Ивановски е тениската иднина на Македонија - освои прво место на турнир во Белгија (ФОТО)

Младиот и надежен македонски тенисер, Калин Ивановски, докажа дека нацијата има светла иднина во тенисот.

14-годишникот настапи на Тенис Европа турнирот во Хаселт, Белгија и го освои првото место меѓу 80...

14 август 2018

Шкендија со минимални 0-1 поразена од Салцбург

Македонскиот првак Шкендија доживеа уште еден пораз од Салцбург откако вечерва на „Филип Втори“ во Скопје беше одигран реванш натпреварот од третото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Шкендија...

ОПА: Мурињо го враќа Ибрахимовиќ во Јунајтед

Златан Ибрахимовиќ може да се врати во Манчестер Јунајтед во јануари, објавија англиските медиуми.

Менаџерот на „црвените ѓаволи", Жозе Мурињо веќе одржал неколку разговори со напаѓачот за да го убеди да го...

ОФИЦИЈАЛНО: Самсоненко си заминува од ФК Вардар

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска соопшти дека бил известен од раководството на ФК Вардар на чело со Сергеј Самсоненко, дека тој повеќе нема да инвестира во клубот.

...

Агрон Руфати ја одби Албанија за да игра за Македонија

Како што објави албанскиот портал „Вип Спорт", Руфати имал понуда да заигра за Албанија, откако имаше извонредни настапи во новата суперталентирана генерација на Македонија до 19 години...