09 Jan 2021

Општина Центар и покрај минатогодишната состојба со пандемијата на КОВИД 19, успеа врз основ на судски пресуди и активирани банкарски гаранции во…

08 Jan 2021

Општина Карпош започна со целосна реконструкција на детското игралиште во Карпош 4, на улицата „Никола Парапунов“. Се врши целосна замена на…

07 Jan 2021

По Вардар можеби не пловат кајчиња, ама затоа пловат автомобили, и тоа со запалени светла. Најновото видео е направено…

06 Jan 2021

Комуналните служби на Општина Карпош целосно ја исчистија опожарената куќа во населбата Карпош 2, на улицата „Руѓер Бошковиќ“. Службите ги…

05 Jan 2021

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) – Скопје, ја информира јавноста дека поради верските празници Бадник и Божик, јавниот автобуски превоз утре…

04 Jan 2021

Општинското основно училиште „Киро Глигоров“ влезе во потесен избор за наградата на Европската Унија за современа архитектура, Мис ван дер Рое за…

04 Jan 2021

Општина Аеродром објави меѓународен анонимен конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна (општинска) зграда.

01 Jan 2021

Скопската општина Центар почна нова еколошка акција за селектирање на отпад во посоебни сектори и потоа употреба на корисниот отпад за рециклирање…

01 Jan 2021

Град Скопје со желби за здравје, среќа, радост и бериќет, на првото родено бебе во Скопје му додели штедна книшка со износ од 20.000 денари.

30 Dec 2020

Годишниот студентски билет за бесплатно користење на јавен превоз ќе важи до крајот на февруари 2021 година. ЈСП информира дека ќе излезе во…

30 Dec 2020

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница донесе одлука за давање помош на настраданите од катастрофалните земјотреси во Петриње и во…

28 Dec 2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов изјави дека активностите за изградба на вториот зелен покрив во Скопје се интензивирани независно од…

25 Dec 2020

Во Кисела Вода целосно изгоре автомобил марка голф. Според неофицијални информации, автомобилот се запалил во движење,…

25 Dec 2020

Државниот инспекторат за животна средина продолжува со увидот во индустриските зони, каде што работат по десетици инсталации, за кои е неопходна…

24 Dec 2020

На неспобноста на власта на СДСМ, Заев и Шилегов и нема крај. Не само што се неспобни да се справат се корона пандемијата, не се способни да се…

24 Dec 2020

Град Скопје целосно ја реконструира велосипедската патека на улицата Никола Парапунов. Оваа велосипедска патека е во должина од 580 метри и…