Скопска

18 декември 2018

Верижен судир во Скопје - ова се ДЕТАЛИТЕ

Во Секторот за внатрешни работи Скопје вчерабило пријавено дека на крстосницата од булеварот „Никола Карев", улицата „Јадранска Магистрала" и булеварот „8-ми Септември", се случила...

17 декември 2018

Јорганџиската улица во скопската чаршија го доби името Европска улица

Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, заедно со aмбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар, симболично ја именуваа улицата Јорганџиска под името Европска улица.

„На оваа улица пред неколку недели...

Прочистувачи на воздух во сите средни училишта во Скопје

Сите средни училишта во Скопје денеска ќе добијат прочистувачи на воздух. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека секоја училница во 23 училишта ќе добе прочистувач.

„Денеска сите средни училишта на Град...

(Видео) Градинката „Мајски цвет“ доби нов објект во населбата Тафталиџе 2

Градинката „Мајски цвет“ во скопската населба Тафталиџе 2 доби целосно нов објект, со што капацитетот за сместување на деца е зголемен за дополнителни 150 метри квадратни, информираат од општина Карпош.

Како...

Шестмина несовесни возачи во Центар паркирале на места за лица со посебни потреби

Пајак службата на „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) минатата недела отстрани 184 непрописно паркирани возила на територијата на општината, информираат од ова јавно претпријатие.

Притоа, нагласуваат дека шест...

Градот ќе издвои повеќе пари за животна средина, зеленило и социјала

Советот на Град Скопје на денешната седница ќе го разгледува предлог-буџетот за 2019 година и Планот за програми за развој за 2019-2021 година, односно развојниот дел на Буџетот на Град Скопје.

Со предлог-...

16 декември 2018

Бесплатно лизгалиште на плоштадот во Скопје

Вљубениците во зимските спортови ќе можат бесплатно да се рекреираат на лизгалиштето „ЕУ за тебе“ што е поставено на плоштадот „Македонија“ и е дел од новогодишната населба „Винтерленд“. Лизгалиштето за граѓаните...

Падна првиот снег во Скопје

Главниот град утрово осамна со тенка снежна покривка. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен дo засилен северозападен ветер. Во северозападните и западните делови на земјава ќе има врнежи од...

15 декември 2018

Вака паркира скопски сељак (ФОТО)

Ова може да се веди во Скопје, паркирано возило среде трева. И покрај големите казни некои возачи си тераат по старо.

Фотографијата е направена во...

150 граѓани секој месец ќе добиваат социјални пакети со храна во Центар

Со делењето на 150 пакети со храна и прехранбени производи на 150 граѓани од висок социјален ризик, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и претставникот од здружението Банка за Храна – БХМ, Душко...

Повеќе од 400 дрвја во Скопје се осудени на смрт - стеблата им се зацементирани (ВИДЕО)

За прв пат е креирана мапа со локации од повеќе од 400 дрвја во Скопје кои се буквално осудени на смрт бидејќи стеблата им се зацементирани.

Мапата е креирана во рамките на дипломска работа на студент.

...

Асфалтирана улицата меѓу новите згради во Мичурин

Изградбата на улицата „Новопроектирана 8“ во населбата Мичурин, што се протега покрај улицата „Фрањо Клуз“, е во завршна фаза и деновие се асфалтира.

Новата улица е во должина од 200 метри со јавно...

Почнува забавата во новогодишната населба „Винтерленд“

Од денеска до 31 декември, Градот Скопје за граѓаните во главниот град подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во населбата „ВИНТЕРЛЕНД“ на плоштадот „Македонија“.

...

14 декември 2018

„Парни ваљак“ ќе ги забавуваат скопјани на новогодишната ноќ

Групата „Парни ваљак“ ќе настапи на новогодишната прослава на плоштадот „Македонија“, соопштија на прес-конференција, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и главниот извршен директор на „Македонски Телеком“,...

Екоакција за чистење на јавните површини во населба Козле

Комуналните служби денеска спроведоа голема акција за чистење на населбата Козле, информираат од Општина Карпош.

Како што додаваат од таму, акцијата се одвивала на потегот од основното училиште „Владо...