"Косово е најпроамериканска земја во светот, благодарение на кампањата за бомбардирање во 1999 година, предводена од Америка". Така започнува статија за косовската NBC News, цитирајќи го поранешниот специјален пратеник на ЕУ во Босна кој зборуваше за планот на Трамп за Косово.

Статијата започнува со историски опис на Косово, укажувајќи на бомбардирањето на НАТО, кое траеше 78 дена, и на крајот резултираше со отстранување на српските воени сили од Косово, пишува порталот Ботапрес.

Косово денес, по две децении, има 4.000 војници на НАТО и 650 Американци, но сепак останува поделено и нестабилно.
Во написот е опишана и љубовта на Косоварите кон САД, каде што е потенцирана статуата на Бил Клинтон и плоштадот Џорџ Буш кој се наоѓаат во центарот на главниот град. Не се спомнува бутикот за облека наречен Хилари.

Иако војната помина, Србија никогаш не ја призна независноста на Косово, исто како што Русија, Кина, Шпанија и многу други земји од светот одлучија. Косово останува блокирано во однос на членството во меѓународните организации, како што се НАТО, ООН или ЕУ, се вели во извештаите на ЕБЦ.

Србија исто така сака да биде членка на ЕУ. Со цел да се најде заеднички начин, неодамн беше објавен планот за размена на територии меѓу соседите.

Поддржувачите на оваа идеја велат дека регионот ќе го остави крвавото минато за подобра иднина, додека оние што се противат на идејата велат дека редизајнирањето на границите низ етнички линии не оди подалеку од концептот на мултикултурализам.

Но, повторното отворање на границата може да предизвика насилство од страна на националистите од двете страни.

Во статијата, исто така, се цитира Ветон Сурои, публицист кој вели дека идејата за корекција на границите "е рецепт за пекол", и дека таквата идеја ќе создаде многу компликации во регионот.

Статијата, исто така, го опишува Хашим Тачи како личност која некогаш бил лидер на ОВК, сега косовски претседател, и не пропушта да го цитира извештајот на Дик Марти, во кој Тачи е обвинет за трговија со човечки органи.

"Некои на Косово веруваат дека Хашим Тачи и неговите сојузници се заинтересирани само за да постигнат договор со Србија за да избегаат од Специјалниот суд во Хаг. Но, претседателот силно ги негираше обвиненијата ", пишува NBC, објави Gazette Express.

"Од друга страна, Вучиќ беше српски министер за информации додека НАТО ја бомбардираше Србија. Тој беше на таа функција кога претседател беше Слободан Милошевиќ, обвинет за воени злосторства и геноцид за време на војните во 1990-тите во поранешна Југославија ".

"Без оглед на мотивите на Трамп, многумина го гледаат писмото упатено до претседателите на Косово и Србија како интервенција не само кон локалните политичари, туку и кон европските лидери кои се противат на идејата за територијална размена", се вели во извештајот на NBC News.

Како што изјави специјалниот пратеник на ЕУ во Босна и Херцеговина, Кристијан Шарц-Шилинг, кој рече дека Трамп планира да го направи Косово член на НАТО, додека Србија се под влијание на Русија.

"Има шпекулации дека Трамп има договор со рускиот претседател Владимир Путин за Косово да влезе во НАТО, додека Србија останува под влијание на Русија" вели тој во својата изјава.

Ниту претседателот Тачи, ниту претседателот Вучиќ не дадоа детали за идејата за територијална размена, тие само рекле дека ќе разговараат за такво нешто.

Поделбата може да го подели градот Митровица на два дела, каде што реката Ибер може да биде како Берлинскиот ѕид. Сега градот е поделен на етнички линии, каде што Албанците живеат на југ, додека Србите на север.

Статијата завршува со опис на рок групата наречена Electraheart, која е составена од Албанци и Срби.

1
loading...

Најчитани вести