Вкусен оброк кој е поразличен од вообичаените оброци за појадок или вечера.

Состојки:

1 сув (бајат) леб

200 гр. кашкавал

100 гр. шумка

врзол младо кромитче

малку сол

Подготовка:

Векната леб исечете го на коцки но не до крај. Лебот нека остане споен, а потоа меѓу секоја коцка ставете кашкавал, шунка и кромитче. Откако ќе ги пополните коцките со наведените состојки малку се посолува површински векната и ставате во рерна на 200 степени околу 15 минути.

Инаку во комбинација може и сирење, но без посолување.

Сервирајте ја тола

1

Најчитани вести