Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.900 новозаболени со коронавирус и 75 смртни случаи, објави министерот за здравство, Вили Берош.

Во Хрватска од вчера се воведени казни за непочитување на мерките.

Казна за неносење или погрешно носење на маска е 500 куни. Исто така, во Хрватска е дозволен влез само со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа или задолжително тестирање по влез во земјата и самоизолација додека се чекаат резултатите.

извор: Makfax