Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден полицијата казнила 376 возачи.

Од нив 23 се казнети дека возеле без возачка дозвола,  за пречекорување на дозволената брзина на движење казнети се 105 возачи,  за нерегистрирани и технички неисправни возила 22.

Исто така казнети се 35  мотоциклисти и биле одземени пет мотори. 57 возачи се казнети за непрописно паркирање, 60 возила се подигнати со пајак, а изречени се и 100 санкции за неносење на заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

извор: Makfax

Најчитани вести