На славните честопати им завидуваме на славата и богатството и ги гледаме нивните животи како идеални. Сепак, тоа не е секогаш така.

Многу светски познати луѓе се борат со разни болести, но тие ретко зборуваат за тоа во јавноста.

Така, пејачката Лејди Гага беше принудена да ја откаже својата турнеја во 2017 година поради хроничната болка што ја чувствува откако го скрши колкот во 2012 година.

„Хроничната болка не е шега. „Никогаш не знам како ќе се разбудам тој ден и како ќе се чувствувам”, им рече еднаш на медиумите.

Редовно одела на терапија, но ќе мора да се справува со оваа хронична болка до крајот на животот.

Актерката Хали Бери со години страдаше од дијабетес. За тоа дознала во 1989 година, откако поминала седум дена во кома. После тоа, таа мораше значително да ги промени своите животни навики, а до крајот на животот ќе прима инјекции на инсулин.

„Со години сум на кето диета. „Дијабетесот, всушност, се покажа како вистински подарок затоа што научив да се борам против животот на начини што не можев ни да ги замислам“, рече таа еднаш.

Познатата манекенка, Џиџи Хадид, пред неколку години објави дека страда од болест на Хашимото, која го напаѓа имунитетот. Имено, луѓето кои страдаат од оваа болест можат многу брзо да изгубат и да добијат тежина.

По тој повод, таа еднаш рече: „Мојот метаболизам е најчудната работа. Сепак, благодарение на лековите што ги земав постојано во последните неколку години, сè е во ред “.

Многумина не ни знаеја дека Ким Кардашијан има и автоимуно заболување. Таа се бори со псоријаза од нејзината 20-та година. Оваа болест предизвикува црвени дамки по целото тело, а Какао Ким еднаш рече, иако на почетокот и беше непријатно, на крајот научи да се справува со ова.

„Каде и да се појават црвени дамки на мојата кожа, се чувствувам доволно самоуверено да го покажам тоа. Ако имате псоријаза или нешто слично. не смеете да дозволите да ви го контролира животот “, рече Ким.

Пејачката Аврил Лавињ беше скоро уништена од сознанието дека има Лајмска болест, која ја доби откако ја касна крлеж.

Ниту шармантниот актер Рајан Рејнолдс не води идеален живот. Имено, тој еднаш откри со какви проблеми се соочува, а таа вознемиреност е нешто со што редовно се среќава.

„Страдам од вознемиреност цел живот. „Загрижен сум за сè и бев на темниот крај на тој спектар“, рече Рејнолдс во едно интервју.

Потоа објасни дека порано се приближувал на својата вознемиреност преку шега, но ги чувствувал и нејзините најмрачни страни.

„Се забавував обидувајќи се да направам да исчезне самостојно“, рече тој тогаш.

Рајан признал и дека често бил „парализиран“ поради вознемиреност и дека се обидел и да се излечи, па затоа земал лекови самостојно. За среќа, тој престана да го прави тоа.

Најчитани вести