Тие заедно глумеа во девет филмови и сите знаеја за нивната убов – иако тој никогаш не ја напушти својата сопруга. Кетрин Хепберн и Спенсер Трејси се заедно 26 години, но никогаш навистина.

Нивната врска беше јавна тајна, но Трејси, традиционален католик со ирски корени, не можеше да ги поднесе грижите на совеста што ќе настанеа поради разводот од неговата сопруга Луиз, со која имаше две деца.

Кетрин е една од најголемите икони на Холивуд досега, но за него, како што рече, би сторила сè затоа што тој беше „апсолутно неодолив“.

Кога се сретнаа, Трејси веќе беше познат прељубник. Тој одамна се оддалечи од сопругата Луиз, особено откако сфатија дека нивниот син Џон е глув.

Имаше афери со Селена Ројл, Бети Хан, Лорета Јанг, Ингрид Бергман, Џоан Крафорд, Бет Дејвис … И откако тие започнаа љубовна врска, тој не ѝ беше верен ниту на Кетрин.

– Зошто, по ѓаволите, не најдете некое момче да се омажите и да имате семејство? Кога ќе остарите, ќе бидете целосно сама – и рече режисерот Кларенс Браун, на што Хепберн рече: „Да, и ќе ги запомнам овие забавни времиња“.

Иако знаеше дека тој никогаш нема да ја остави сопругата за неа, Кетрин немаше проблем со тоа.

Бев целосно независна и никогаш не сакав да се омажам. Сакав да газам по сопствен пат – рекла актерката.
До денес, немаат ниту една заедничка фотографија што не е извадок од еден од заедничките филмови.

Тие мораа да бидат претпазливи да не ги гледаат заедно бидејќи нивните продуцентски компании исто така побараа да не прават скандал и да не излегуваат во јавноста со нивната врска.

Трејси никогаш не се разведе, но не живееше со Луиз последните години од животот. За него се грижеше Кетрин, која поради него направи петгодишна пауза од кариерата.

Дури тогаш за прв пат почнаа да живеат заедно. Таа беше со него кога почина, но од почит кон неговото семејство, таа не беше на погребот.

После тоа, таа ја повикала неговата сопруга и и понудила да бидат пријатели. Таа и рече: „Но, мислев дека си само озборување“. Кетрин полуде.

По скоро 30 години, озборувања? Тоа беше длабока рана. Спенс и јас се познаваме скоро 30 години, споделувавме добро и лошо. Неколку озборувања.
Иако не признаваше дека постоев, таа остана негова сопруга. Таа е слаба божиќна честитка. Спенсер, виновникот. Таа, жртвата. Јас не го растурив нивниот брак. Тоа се случи многу пред да се појавам јас – напишала Кетрин во својата автобиографија, која ја објавила само по смртта на Луиза. Тоа беше прв пат да ја признае аферата со Трејси.
Зошто бев цело време со него? Искрено, не знам. Можам само да кажам дека никогаш не можев да го напуштам. Тие години едноставно летаа, и тие беа совршено среќни за мене – рече таа во едно интервју.

Најчитани вести