Поранешна блиска пријателка на Меланија Трамп тврди дека бракот на првата дама и претседателот на САД е „чиста трансакција“ во која тој добива „слатки“, а таа го остварува својот сон.

Верувам дека тоа е брак на погодност. Тој доби „слатки“, а таа доби сè што сакаше во животот – изјави за Би-Би-Си Стефани Винстон Волфоф, автор на книгата „Меланија и јас“

– Пред да го запознае Трамп, таа беше млада манекенка, без никаков успех во кариерата. И тогаш го запозна Доналд, се омажи, доби американско државјанство, роди син … Десет години подоцна, таа е прва дама на САД. Верувам дека тоа е остварување на сонот.

Доналд Трамп и Меланија Кнаус се венчаа во јануари 2005 година на Палм Бич на Флорида. Тоа беше трет брак за сегашниот претседател на САД. Тој има син, Барон, со Меланија.

Насловната страница на магазинот „Вог“, на која Меланија позира во венчаница, ја легитимираше Меланија, но го легитимираше и Доналд – рече Стефани на првото читање напишано од некој од блискиот круг на Меланија.
Тајната на снимањето на првата дама.

Авторот на книгата „Меланија и јас“ призна дека тајно ги снимала своите разговори со првата дама на САД од февруари 2018 година до 1 јануари 2019 година, кога престанале да зборуваат и си праќале пораки едни на други.

Нивното пријателство, кое траеше 15 години, за прв пат сериозно се разниша кога Њујорк Тајмс објави формулар во февруари 2018 година дека инаугурацијата на Трамп чинеше 107 милиони долари, двојно повеќе од првата инаугурација на Барак Обама. Според истиот извор, Стефани Винстон Волфоф, која учествувала во организацијата на инаугурацијата на Трамп, наводно добила 26 милиони долари. Сепак, таа го негираше тоа, тврдејќи дека заработила „само“ 480.000 долари.

Меѓу насловните страници на книгата, која има 339 страници, има планина од озборувања, а меѓу најчестите е секако онаа што открива дека „првиот човек на САД сака да зграпчува жени за меѓуножјето“. Волкофова наведува и дека Меланија се исмејувала со нејзината претходничка Мишел Обама додека била прва дама на САД.

Во книгата „Меланија и јас“ не беше поштедена ниту ќерката на Трамп, Иванка.

Иванка се обидува да преземе многу должности на првата дама – тврди поранешната блиска пријателка на Мелани.

Најчитани вести