Крофните ги сакаат сите, а овој едноставен рецепт ќе ве спаси од долго стоење покрај шпоретот.

Потребни состојки:

- 150 г меко брашно

- 1,5 лажичка прашак за печиво

- 200 до 220 мл јогурт

Начин на приготвување: Соединете ги систе состојки, па смесата ставете ја во ќесичка за замрзнување на која ќе и го отсечете врвот. Во длабок сад загрејте масло, па истиснете тесто во облик по желба. Пржете се додека крофничките не добијат златна боја, па извадете ги од маслото и ставете ги на хартија да го впие вишокот маснотија. Сервирајте ги посипани со шеќер во прав или прелијте ги со чоколадо. 

Најчитани вести