Започна третата, последна фаза на тестирање на вакцината против вирусот корона, развиена од научници од Оксфорд.

Вакцината АЗД1222, популарно наречена „Оксфордска вакцина“, влезе во последната, трета фаза на тестирање, а според документацијата ќе биде во употреба во Велика Британија, САД и неколку европски земји во септември, информира тајмс.мк.

Сега на сите им е јасно дека од корона вирусот, официјално наречен САРС-КоВ-2, нема да да солободиме така лесно. Постојат многу непознати за овој опасен вирус, многу теории што се побиваат скоро секој ден.

Групниот имунитетот е премногу бавен и трагичен за животот на многу луѓе кои нема да ја преживеат пандемијата, но исто така е и залуден, бидејќи сè уште не се знае колку антитела се задржауваат во организмот.

Но, има една добра вест, а тоа е дека познатата „Оксфордска вакцина“ наскоро ќе ја види светлината на денот, според оптимистите уште во септември и дека веќе е докажано дека дава 2,6 пати повеќе антитела кај најсилните организми и сето тоа по природен начин.

Во светот на науката, Институтот Џенер на Универзитетот во Оксфорд не беше непознат, но не беше толку добро познат за пошироката јавност, бидејќи главно се занимаваше со слабо финансирано истражување за болести кои среќаваат во сиромашните земји.

Денес, очите на целиот свет се насочени кон овој институт, кој во соработка со британскиот фармацевтски гигант „AstraZenec“ веќе почнува да произведува две милијарди дози вакцини кои ќе биде доставени до крајот на годината.

Компанијата се откажа од профитот од вакцината за време на пандемијата, како што најави нивниот директор, ќе чини коклу едно еспресо.

Вакцината во Оксфорд, наречена АЗД1222, во моментот се тестира на околу 10.000 волонтери во Велика Британија, 5.000 во Бразил, 2.000 во Јужна Африка и наскоро на 30 000 лица во САД, влегувајќи во последната, трета фаза, по што итно ќе биде одобрена за употреба.

Според документацијата, Европската инклузивна вакцинална алијанса (ИВА), предводена од Германија, Франција, Италија и Холандија, се согласи со „AstraZenec“ за 400 милиони вакцини во септември.

Сличен договор беше постигнат и о Велика Британија, Соединетите држави, ЦЕПИ (Коалиција за иновативна подготвеност за пандемија) и Алијансата ГАВИ, група за финансирање на вакцините, за 700 милиони дози. Тоа е вкупно над една милијарда дози за првите испораки во септември 2020 година.

Институтот за серуми во Индија ќе произведе дополнителни милијарда дози, најмногу за земјите од Третиот свет, од кои 400 милиони ќе бидат произведени пред крајот на 2020 година. Ќе бидат достапни 30 милиони дози за најранливите групи во Британија до септември.

Според зборовите на шефот на научниците на Светската здравствена организација, Сом Сваминантан, вакцината што ја развива Оксфорд е водечки кандидат, толку многу што самиот принц Вилијам се заинтересирал за тоа. Таа беше претставена и пред британскиот парламент, а Војводата од Кембриџ лично го посети универзитетот, каде разговарал со претставниците на „AstraZenec“ преку видео повик за да се запознае со процесот на развој на вакцината. Овој кандидат за вакцината помина низ сите три фази на развој, без да потфрли и веќе е во последниот дел од тестирањето врз луѓето. Се верува дека на крајот на август, би се знаело дали е ефикасна и стабилна и дали може да се произведува што би ја спречило пандемијата на „КОВИД-19“.

Вакцината AZD1222 предизвикува добра имунолошка реакција на корона вирусот кај двата вида за време на претклиничките испитувања кај глувците и приматите (мајмуни од типот резус макаки). Една доза од вакцината, всушност половина од она што ќе му се даде на човекот, целосно ги заштити мајмуните од добивање пневмонија. Тие беа изложени на екстремно високи дози на горниот и долниот респираторен вирус (што не се реплицираат природно), а студијата покажа дека одговорот на имунолошкиот систем кај животните е многу ефикасен во заштитата од развој на пневмонија. Исто така, беше најавено дека технологијата ќе се користи во производството на вакцината, што ќе овозможи стабилно и брзо произведство.

Која е тајната на оваа вакцина?

Прво, вакцината AZD1222, порано позната како ChAdOx1 nCoV-19, користи не-реплицирачки вирусен вектор врз основа на атенуирана верзија на обичниот студен вирус (аденовирус) што предизвикува инфекции кај шимпанзата, но со генетскиот материјал САРС-КоВ-2 боцкав протеин, кој го користи короната да се инјектира во човечки клетки. По вакцинацијата, телото го произведува овој протеин кој имунолошкиот систем подоцна го препознава и го напаѓа ковид-19, кога се обидува да се инфилтрира во телото. Рекомбинантен аденовирус беше избран да произведе силен имунолошки одговор, со само една доза, без да се реплицира и да предизвика сериозна инфекција кај вакцинираната личност.

Тестирањето започна во април во Велика Британија (фаза I / II) на повеќе од 1.000 здрави возрасни волонтери, на возраст од 18 до 55 години. Откако се покажа како многу ефикасно и успешно, британскиот Одбор за надзор на податоци и безбедност дозволи Фаза III. Во оваа трета фаза се вклучени повеќе од 10,000 волонтери и 21 истражувачки центар во земјата. Во исто време, започна пообемна студија за фаза II во поширок опсег на години – од 5 до 70 години. Третата фаза ќе вклучува повеќе од 30.000 возрасни и деца во Соединетите држави.

Исто така е важно да се каже дека за да може вакцината да се достави до што е можно повеќе луѓе, потребен е процес на производство што му овозможува да остане безбеден, стабилен и да се произведува брзо. Ова е местото каде „AstraZenec“, која веќе постигна договор со Коалицијата за иновативни решенија за пандемика ЦЕПИ и Алијансата Гави за пронаоѓање на вакцини, земји и најголеми организации се обединија да ја произведат вакцината во најголема можна количина и да ја дистрибуираат низ целиот свет што е можно поскоро.

Од „AstraZenec“ изјавија дека им е јасно дека сè уште постои можност вакцината да не функционира, но дека тие се посветени на завршување на процесот. Научниците кои ја развиле вакцината, од друга страна, веруваат дека таа би можело да ги заштити луѓето од КОВИД-19 најмалку неколку години. Професорката Сара Гилберт во обраќањето пред британските парламентарци рече дека е оптимист кога станува збор за фактот дека вакцината ќе обезбеди „долг имунитет“ против вирусот корона. Тоа беше најголемиот страв затоа што некои други видови на корона вирус, кои се помалку опасни и предизвикуваат настинки, би биле повторно заразни во рок од една година. Но, професорот Гилберт им рече на Комитетот за наука и технологија дека вакцината може да даде подобар резултат од природниот имунитет стекнат кога индивидуата едноставно се опоравува од вирусот од кој страда.

Вакцината има различен начин на интеракција со имунолошкиот систем и ние ги следиме луѓето од нашата студија со користење на ист вид технологија за да направат вакцина која ќе трае неколку години, а ние сè уште гледаме силни имунолошки реакции, вели лекарката. Тоа е нешто што треба да го тестираме и следиме со текот на времето. Ние навистина не можеме да знаеме додека не ги имаме вистинските податоци, но ние сме оптимисти засновано на претходните студии дека ќе добиеме долгорочен имунитет, барем неколку години, а веројатно и подобро од природно стекнатиот имунитет.
На прашањето кога треба да се очекува вакцината, таа рече дека тие работат на забрзување на процесот

Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, објасни дека во Велика Британија, првите дози вакцини, околу триесет милиони, најпрво ќе бидат дадени на најранливите групи.

Апсолутно сум задоволен што успеавме да постигнеме договор со „AstraZenec“ што ќе обезбеди, доколку вакцината во Оксфорд се покаже како ефикасна и се чини дека е прва достапна во светот, 100 милиони дози ќе бидат достапни во Велика Британија, а првите 30 милиони веднаш и првично за најранливите групи, рече Хенкок во парламентот. Сепак, тој додаде дека секогаш е неизвесно со вакцините, така што нема 100 проценти сигурност дека ќе има „ефикасна и безбедна вакцина“, туку да се инвестира се што е можно во обезбедување на нешто за граѓаните на таа земја што ќе го заштити нивното здравје
Од сите вакцини кои се во развој (над 180), околу 130 сеуште се во преддклиничка фаза на тестирање (не се тестираат кај луѓе), 13 се вакцини во фаза I (тест за безбедност и дози), девет се во фаза II (продолжено испитувања за безбедност) , постојат три вакцини во фаза III (екстензивни испитувања за ефикасност) и една е дозволена за ограничена употреба, според податоците од почетокот на јули. Некои фази се комбинирани или забрзани, но оваа трета фаза од тестирање на вакцината, т.н. клиничко испитување, е задолжително и неопходнао за да се утврди дали вакцината навистина штити од болеста за која е направена.

Единствената вакцина која досега добила брзо одобрување е кинеската вакцина што ја развива биолошкиот институт Кансино и институтот за биотехнологија во Пекинг, на Академијата за воени медицински науки. Сепак, таа не ги помина сите три фази на испитување. Ветувачки резултати од тестот за безбедност фаза беа објавени во мај, а потоа не беа објавени податоците од втората фаза, иако се наведува дека ја потврдува позитивната силна имунолошка реакција на субјектите. Кандидатот доби едногодишно одобрување од војската на 25 јуни за вакцина базирана на аденовирус наречена Ад5 како „специјален лек“.

Уште неколку вакцини се „туркаат“. На пример, вакцината што ја разви „Модерна“, која се појави како еден од посериозните кандидати во мај и предизвика шок на берзата, се покажа како тест на осум лица. Вакцината, која за прв пат користи информативен РНК вирус или mRNA, не ги воодушеви научниците ширум светот, но, и покрај ограничените податоци, со „брзина на светлината“ доби дозвола да ја започне третата фаза на тестирање и дополнителни средства во јули, со надеж дека ќе биде готова во почетокот на 2021 година.

Во третата фаза спаѓа и вакцината „Sinpharma“, сопственост на Кина, која објави дека сите учесници во првите две фази развиле антитела. Овој кандидат за вакцината ќе биде тестиран во Обединетите Арапски Емирати, а најавено е дека може да биде на пазарот до крајот на годината. Изградбата на фабриките веќе започна со цел да се удвои капацитетот на производство на 200 милиони дози годишно.

Друга ветувачка вакцина е онаа развиена од германската компанија „BioNTech“, која соработува со „Pfizer“ од Њујорк и кинескиот производител на лекови „Fosun Pharma“ за развој на сопствена mRNAвакцина . На 1 јули, тие објавија дека сите волонтери развиле антитела на САРС-КоВ-2 за тест I / II фаза, додека некои доживеале умерени несакани ефекти, како што се нарушувања на спиењето и болки во грлото. Главниот извршен директор на „Pfizer“ вели дека се надева дека неговата компанија може да достави милиони дози до крајот на 2020 година.

Извор: Тајмс.мк

Најчитани вести