Десетици илјади луѓе ги преплавија улиците на Ла Паз, главниот град на Боливија, каде што остро се судрија приврзаниците на актуелниот претседател и неговите противници кои се сомневаат во законитоста на победата на Моралес на последните избори. Во градот Винт, опозициските сили ја нападнаа градоначалничката.

Градоначалничката на Винт, Патриција Арче, политички блиска до претседателот Ево Моралес, не успеа да ги избегне разбеснетите антивладини демонстранти.

Тие ја фатиле додека се обидувала да избега од Градското собрание, присилно ја извлекле надвор боса, ја полеале со црвена боја, а потоа ѝ ја исекле косата.

„Вистината е со мене и не се плашам да ја кажам мојата вистина. Јас живеам во слободна земја и нема да ме замолчиш. Ако сакате мртва, убијте ме. И сега, како што кажав порано, ќе го дадам животот за нашето движење за промени”, рече градоначалникот.

Опозицијата тврди дека Моралес ги украл гласовите на неодамнешните претседателски избори и се оглушил од резултатите од референдумот одржан пред три години, кога граѓаните гласаа дека шефот на државата може да владее максимум два мандата.

Тоа доведе до излевање гнев низ Боливија.

Во судирите со спроведувањето на законот, еден млад човек загина, а десетици се повредени.

извор: Makfax

Најчитани вести