Рускиот државјанин обвинет за борбата за милитантната група исламска држава против сириските владини сили беше уапсен во Албанија и ќе биде екстрадиран во Русија, објави албанската полиција во петокот.

Полицијата соопшти дека 34-годишниот маж, идентификуван како Р.М., роден во и жител на Норилск во Русија, влегол во Албанија илегално откако судот во руската Чеченска Република донесе пресуда во април 2015 година тој да биде уапсен поради тоа што е дел од терористичката група.

„Во јуни 2013 година, овој граѓанин ја напушти Русија за Сирија, се приклучи на нелегалната вооружена група наречена Исламска држава и беше активен учесник во борбата против владините сили во Сирија“, се вели во соопштението на полицијата.

Во него се додава дека албанската антитерористичка единица потрошила неколку месеци во лоцирањето и идентификувањето на рускиот државјанин што го бара Интерпол.

извор: Makfax

76

Најчитани вести