Не снимајте ме, им рече Аџиев на новинарите по распитот во СЈО

По час и половина распит во специјалното јавно обвинителство излезе експретседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев.

Тој на своето излегување од зградата на СЈО на новинарите им рече да не го снимаат, а на новинарско прашање дали му нарачувале лустрација кратко одговори „не, не…“.

Засега нема информација во кое својство беше повикан на распит експретседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев.

СЈО во 2017 година отвори истрага наречена „Моќник“ за пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски за незаконска продажба на објект во Македонски Брод на неговиот татко. Истрагата се води против 13 лица, поради сомневање дека му нанеле штета на државниот буџет од околу 50 000 евра. Истрагата на СЈО за „Моќник“ во еден дел е за нарачаната лустрација кај тогашниот состав на Лустрациската комисија, предводена од Томе Аџиев, на кичевскиот судија Драган Билески. Комисијата ја поништи одлуката од 2010 година за судијата Билески и донесе нова одлука дека тој бил кодош.

Прислушуваните разговори што се водат помеѓу Томе Аџиев, претседател на Лустрациска, и пратеникот Антонио Милошоски откриваат договор за лустрирање на Драган Билески, судија од Основниот суд во Кичево. Постапката ја иницирал Антонио Милошоски, кој го известил Аџиев дека ќе најдат некое лице, како трето лице заинтересирано, што ќе поднесе барање, а Аџиев ветува дека ќе го средат судијата.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари