Изминатиот викенд во Скопје 31 сообраќајки и 26 повредени

Во текот на изминатите три дена, на подрачјето на Скопје се случиле 31 сообраќајни незгоди од кои 18 со телесни повреди и 13 со материјална штета. При сообраќајните незгоди 26 лица се здобиле со лесни телесни повреди.

202 возачи се санкционирани бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената. Исто така исклучени се и 103 возачи бидејќи 45 го управувале возилото под дејство на алкохол, 47 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и 11 биле возачи почетници.

40 возила се исклучени од сообраќај бидејќи 39 биле нерегистрирани и едно технички неисправно. Исто така санкционирани се и 16 возачи кои поминале на црвено светло, седум не дале првенство на минување на пешаци, двајца неправилно се престориле и пет неправилно престигнувале.

Во однос на пешаците санкциониран е еден пешак кој поминал коловоз надвор од пешачки премин. Во текот на изминатите денови издадени се 120 мандатни платни налози, додека исто така 97 возила се подигнати со “Пајак”.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари