Македонија

19 август 2018

Летаат, не летуваат - во Охрид фатени се 23 пијани возачи

Кај 23 возачи на моторни возила е утврдено присуство на алкохол при синоќешната контрола на Секторот за внатрешни работи Охрид.

Полициските службеници, како што соопшти портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски...

Да помине Курбан бајрам, па потоа полицијата ќе избира директор

По празнувањето на Курбан Бајрам, министрите во среда повторно ќе заседаваат во Владата. Според неофицијалните најави, тогаш Оливер Спасовски се очекува да го достави и новиот предлог за директор на БЈБ....

На „Табановце“ за влез во земјата се чека до еден час

На граничниот премин Табановце, за влез во државата, се чека од 30 минути до еден час, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

На другите гранични ремини, од македонската страна, нема подолги задржувања за...

Гази Баба: Героргиевски не се меша во работата на директорите на училиштата

ВMРО-ДПМНЕ наместо да шири лаги, да се приклучи во проектите на општината кои побрзо ќе им овозможат подобар живот на сите граѓани. Ваква е реакцијата на Општина Гази Баба по обвинувањата на опозицијата дека...

Фондот за иновации тврди дека не доделил средства на фирми во ликвидација

Фондот за иновации ги отфрла обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ  и тврди дека не доделил средства на фирми кои се со постапка на ликвидација во Централниот регистар.

„Според правилниците за аплицирање за финансиска...

Тодоров: Заедничка историја не значи – „един народ, две држави“ (ВИДЕО)

Бугарија и Македонија имаа заедничка историја и тоа е историјата што ѝ припаѓа на османлиската империја. Но имаат и преплетена историја. Денеска нема историја што не е преплетена историја, вели Петар Тодоров,...

Награда од 1.000 евра: Мишел Наумоски бара информација за лицата кои му го запалија автомобилот!

Награда од 1.000 евра: Мишел Наумоски бара информација за лицата кои му го запалија автомобилот!

Мишел Наумоски, чиј автомобил изгоре во пожар пред два дена, денес преку Фејсбук објави дека ќе додели награда...

Протест на овоштарите поради проблемот со откупот на сливите

Протестот се организира со цел да се надмине кризната состојба, која се појави поради непостоење на никаков откуп на пијанечкото сино злато, кое во Делчевскиот регион се мери на околу 6000 тони, род што скапува...

Блам во Бутел: немале пари да ја платат свадбата па морале да остават златни работи

Изминатиот викенд во ресторан во скопски Бутел се случила непријатна ситуација во која младенците немале доволно пари да ја платат свадбата, па сопственикот морал да повика обезбедување.

Ноќта саботата спроти...

Спасовски: Отвараме нови можности за комуникација меѓу граѓаните од двете држави

Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски денеска заедно со група на граѓани од општина Маврово-Ростуше преку граничниот премин Стрезимир на македонско–косовската граница ги посети граѓаните од...

Цуцуловски: Македонијо, сите некаде одат. Кон што тебе те водат

Професорот Љубомир Цуцуловски на својот профил на Фејсбук го прокоментира Отворениот ден на АРМ во скопскиот Градски парк по повод Денот на Армијата.„ДВЕ СЛИКИ И ЕДНА ПРЕСМЕТКА. Денес, помеѓу другото, имав можност...

Со договорот со Грција не е заштитен ниту институционалниот, ниту пак националниот идентитет

Тој посочи дека со договорот со Грција не е заштитен институционалниот идентитет, а со тоа не е спасен ниту националниот идентитет како што тврдат од СДСМ.

(Видео) Царовска: Младите успешно се вработуваат, оперативниот план се реализираше за шест месеци со буџет двојно поголем од 2016 година

Десетина мерки и програми од оперативниот план за вработување се речиси 100 процентно реализирани, заклучно со минатата недела. Пилот програмата Младинска гаранција се покажа како исклучително ефикасна, а постојано...

Од инцијативата „Не низ Водно” одговораат на официјалниот став на Владата во врска со изградбата на гасоводот низ Водно

Откако Владата во својот официјален став изнесен на 29 минатитот месец посочи дека гасоводот низ Водно е еколошки проект со минимален ефект врз животната средина, денеска преку соопштение реагираа од иницијативата...

Летниот одмор им заврши, пратениците утре се враќаат во собраниските клупи

Пратениците од утре, по летниот одмор започнуваат со своите вообичаени активности во Собранието. На собраниската интеренет страница веќе се најавени активностите до крајот на месецот.

Во текот на следната...