Македонија

18 декември 2018

Горан Милевски гласаше против Законот за амнестија

Лидерот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, е меѓу пратениците кои не го поддржаа Законот за амнестија. Тој гласал против предложениот Закон за амнестија.

За време на гласањето во собраниската...

Иванов-Саливан: Македонија останува стратешки партнер на САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, го прими Џон Саливан, заменик државен секретар на Соединетите Американски Држави.

На средбата, како што велат од кабинетот на Иванов, биле разменети...

Џафери се сретна со заменикот државен секретар на САД, Џон Саливан

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со Џон Ј. Саливан, заменик државен секретар на САД.

На средбата, претседателот Џафери изрази благодарност до САД како стратешки партнер на нашата земја, за...

Македонија и Србија ќе соработуваат во делот на заштита и спасување

Владата донесе одлука за склучување на Спогодба со Владата на Република Србија за заштита и спасување од природни и други катастрофи.

Со спогодбата се опфатени прашањата од областа на заштитата и спасувањето...

Околу 1000 деца од семејства во социјален ризик бесплатно ќе одат на зимување

Владата на денешната 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима...

Заев: Иницијативата за номинација за Нобеловата награда е мотивација повеќе за успешна завршница на договорот со Грција

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими во посета делегација предводена од Уидад Бушамауи, добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, придружувана од пратеникот во...

Пратениците едногласно го донесоа законот за амнестија

Со 95 гласа ЗА, ниту еден против и воздржан, пратениците го донесоа законот за амнестија. Пратениците од Алијанса за Албанците, Зијадин Села и Сурија Рушиди не беа присутни во собраниската сала, додека Милевски од...

Заев – Чомба: Поддршка од Романија за интеграциите на Македонија во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со Џорџе Чомба, министер делегиран за европски прашања на Република Романија, кој е во работна посета на земјава.

Романскиот министер...

Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по втор пат, рече Зијадин Села.

„Заев рече дека имало потреба од помирување, но јас би рекол нема мир со...

Работна средба на Димитров со постојаните претставници на земјите членки на ЕУ

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре во Брисел, ќе има работна средба со постојаните претставници на земјите членки на Европската унија (КОРЕПЕР), во организација на постојаниот претставник на...

Пратениците одлучија дека има потреба од закон за амнестија

Пратениците дадоа зелено светло за расправа по предлог законот за амнестија. Претседателот на Собранието, Талат Џафери го стави предлог решението на дневен ред, кое ќе се носи по скратена постапка.

Спикерот...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти уставната комисија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија Kомисијата за уставно правни прашања на чиј дневен ред се амандманите кои ги поднесе Владата.

Пратеникот...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира уставните измени

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група донесоа одлука да не учествуваат во процесот на уставните измени, истакна на прес-конференција пратеникот Антонијо Милошоски, нагласувајќи дека се против уставни амандмани....

Димитров се сретна со романскиот министер Џорџе Чиамба

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров се сретна со романскиот министер-делегиран за европски прашања, Џорџе Чиамба.

На средбата се разговараше за европските перспективи на Република Македонија и...

Финансиска поддршка за подобрување на состојбата на Ромите

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, и министерот без ресор, задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата со Ромите во Република Македонија, Аксел Ахмедовски, со...