05 Dec 2020

Состојки:

2/3 маргарин, 1 пециви, 1 филџан (250 мл. млеко), 4 јајца, 4 лажици шеќер, 500 гр. брашно, мармалад или пекмез…

04 Dec 2020

Состојки:

• 250 мл. млака вода

• 40 г. свеж квасец

• 500 гр. брашно • 50 г. маслец или марагин

•…

03 Dec 2020

Видот кај луѓето може да се зајакне со намирници кои содржат витамин А, како што е морковот, а исто така може да…

02 Dec 2020

Овој прекрасен десерт можат да го направат и најголемите аматери во кујна – рецептот е едноставен затоа што колачот не треба да се пече.

27 Nov 2020

Состојки:

100 мл. млеко, 100 гр. малслец, 100 гр. млечно чоколадо 250-280 гр. мелени кекси, 80 гр. шлаг, 80 мл. ладна вода 2 лажици…

27 Nov 2020

Откако ќе го одмрзнете месото, дали може повторно да се замрзне? Одговорот е можеби покомплициран отколку што ќе замислете.

Но откако ќе…

25 Nov 2020

Компир Al Forno е традиционално италијанско јадење, а Џејми Оливер го поделил рецептот за овој ароматичен колпир со лук.

Состојки…

24 Nov 2020

Дознајте како на едноставен начин, без рерна да направете погача или лепиње за сендвич од само неколку состојки, кои секогаш ги имате дома.

19 Nov 2020

Лимонот е вистинско злато од природата, па освен што е голем извор на витамин Ц, тој е и совршен за…

18 Nov 2020

Детоксикацијата не мора да биде непријатна и агресивна за организмот. Ако размислувате како да го…

16 Nov 2020

Појадокот е најважниот оброј во денот и затоа треба да се води сметка што се јаде. Најдобро е да се јаде половина час по будењето за на тој начин…

14 Nov 2020

Потребни состојки:

• 600-700 г компири • 300 г сланина • 100 г топено сирење (може и кашкавал) • 2-3 јајца • 3-4 супени…

11 Nov 2020

Сезоната на настинки и вирусни инфекции е во полн ек.

10 Nov 2020

Познатиот шеф Рејмонд Бланк открил трикови за печење компири – како да ги исечете, колку долго се печат, кое масло да се користи...

09 Nov 2020

СОСТОЈКИ:

1 пакување шпагети

2 лажици маслиново масло

3 чешниња лук

- кисела павлака

- вода од пилешка…

06 Nov 2020

Потребни состојки:

400 мл полномасно млеко, 150 г чоколадо за готвење, две кесички ванилин шеќер, едно стапче цимет,…