Ставете крај на сувото и жилаво месо: Пред печење задолжително направете го ова!

Доколку сакате месото повеќе никогаш да не ви е суво и жилаво, пред термички да го обработите, задолжително ставете го да отстои во маринада!

Ви го препорачуваме овој совршен рецепт:

Состојки:
- Половина шолја маслиново масло
- Половина шолја пиво
- 1 лажица мед
- 1 лажица сол
- 3 чешниња лук

Подготовка: Излупете го лукот и гмечете го додека не стане кремаст. Во него додадете го маслиновото масло и пивото, а потоа и медот. Потоа сѐ убаво измешајте.

Месото исечете го на мали парчиња и прелијте го со маринадата. Оставете ја маринадата да се маринира најмалку 3 часа, па потоа термички обработете го.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари