Рецепт за мајонез кој се подготвува од три состојки за 60 секунди (видео)

Овој сос е нешто по луксузен и поздрава варјанта на мајонез, може да се каже дека дури е и по "елегантен" од стандарден мајонез

Потребни состојки:

1 жолчка (пред подготвување јајцето да стои на собна температура)
1 лажица вода
1 лажица лимунов сок 110 грама маслац                                                                                       прстофат сол                                                                                                                                               прстофат мелен лут пипер по желба


Подготовка:

1. Измешајејте ја жолчката, водата, сокот од лимон, солта и мелената лута пипер со миксер.
2. Растопете го маслацот на јака температура постојано мешајќи го додека не запени.
3. Миксајте ја смесата од жолчката полека додавајќи го растопениот маслац

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари