Рецепт: Слатко солни пилешки крилца

Ако сакате комбинација на слатко-солено, ова е вистински рецепт за вас.

Состојки:

- 7-8 пилешки крилца
- сенф
- мед
- сол и бибер сусам а (по желба чили сос).

Подготовка:

Во сад измате малку сенф, мед, сол и бибер.,во сусам ги валкате, премачкајте ги ставете во тава или рерна. Ако ги печете во рерна тавчето се подмачкува со масло или масна хартија за печење.
Доклолу сте љубителеи да експериментирате оваа комбинација на слатко солено можете да ја изведете со пилешки гради  (500 гр.) кои се сечат по должина а постапката се повторува како со крилцата, но овој пат се добиваат слатко-солени пилешки прсти...

Поврзани

Најнови вести

Коментари