Рецепт: Пржено пире од компир (видео)

Рецепт:Пржено пире од компир (видео)

Брзо, лесно, вкусно...
Секоја домаќинка знае дека пире од компир скоро е заголжително јадење на секоја семејна трпеза.
Еве еден рецепт по кој ова јадење се подготвува

Состојки:

600 гр. пасиран компир
50 гр. млеко
1 јајце
прстофат сол
1 лажица пченкарно брашно

Подготовка:

Сварениот компир испасирајте го, додадете ги состојките и измешајте ги

 
 
 
View this post on Instagram

Fries!😍😋 ❤️Follow me @tasty.bae if you love food! 📷Credit: @twisted

A post shared by Tasty Food (@tasty.bae) onSep 30, 2018 at 11:51am PDT

 Смесата стевете ја во шприц за колачи и истиснувајте ја масата во врел зејти.

Јадењето можете да го послужите со кечап, мајонез или со таратор.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари