Откриен тајниот рецепт на МекДоналдс: Еве како сами за 5 минути да направите Биг Мек сос

Доколку уживате во хамбургери, посебно го обожавате популарниот Биг Мек и се обидете дома да го направите но имате чуство како секогаш нешто да недостасува тоа е поради тоа што во овој познат бурер оди таен сос кој може да се најде само на едно место - МекДоналдс.

Рецептот не е воопшто комплициран и многу лесно можете да го направите дома и да ги покажете на сите вашите кулинарски способности.

Потребни состојки:

- мајонез

- сенф

- оцет

- бел лук во зрна

- кромид во зрна или прав

- сол

- блага мелена пиперка

- кисели краставички

Еве како се прави фамозниот Биг Мек сос:

Сите состојки ставете ги во еден сад и добро измешајте ги.

Земете 4 големи кисели краставички и измешајте ги во блендер, потоа додадете шеќер во прав и мелен цимет. Повторно сите состојки измешајте ги за да се соединат вкусовите. Додадете сенф бидејќи им фали онаа карактеристична блага лутина. Сето тоа уште еднаш промешајте го и дададете малку сол и бибер - по своја желба.

Поврзани

Најнови вести

Коментари