Мангупски појадок

Појадок кој утрото може да ви го направи забавно!

Три брзи омлети

1. Грчки омлет

-1 шоља исчистен и сецкан спанаќ
-100 грама меко здробено сирење
- 2 лажици пињоли

 

2. Тексашки омлет

-1/2 шоља сецкани зелени пиперки
-1/2 шоља рендал кашкавал
-1/4 шоља сецкан млад лук

3. Италијански омлет

-1/2 шоља сецкана пршута
-1/2 шоља рендан пармезан
-1/2 шоља или четири шери домати исечени на половина
-1/4 шоља свеж сецкан босилок

Подготовка:

Во сад изматете 8 јајца со 1/3 млеко. Подготвените состојки измешајте ги со јајацата зачинете ги со малку сол и бибер а потоа во тава или калуп за колачи истурете ја смесата и печете ја на 190 степени околу 25 минути . Оставте да се олади а потоа се сече на парчиња.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари