15 Nov 2019

Слатки, брзи и вкусни

Состојки:

- 4 јајца

- 8 лажици шеќер

- 200 гр. чоколадо за готвење,

12 Nov 2019

Оваа пита има два фила

Состојки:

• 12 парчиња готови кори

Фил за премачкување

•…

12 Nov 2019

Наместо мусака, за која е потребно доста мелено месо, послужете ефтино и доста вкусно јадење – хармоника компир

Состојки:…

12 Nov 2019

Состојки:

- 4 парчиња пилешко филе

- лажица маслиново масло

- сол и бибер по вкус

- лажица суво…

10 Nov 2019

Состојки

• 1 парче прасечко ребро

• 1 кромид

• 2-3 чешниња лук   

• сол и масло

09 Nov 2019

Состојки: 

500 гр. шпагети 100 мл. масло 6 чешниња стар лук магданос пресен 100 гр. пармезан 1/2 лажичка сол 2…
09 Nov 2019

Состојки:

• 400 гр. меко брашно

• 1 лажичка сол

• 2 дл. млако млеко

• 1 лажиче маст

• 1/3 коцка квасец…

03 Nov 2019

Има јадења разни, но има и такви кои се неодоливи за секого. Ова е едно од тие.

Потребно е:

околу 800 г јунешко…

02 Nov 2019

Дури и самиот збор „салата“ асоциrа на здравје, па поради тоа често во нејзе додаваме различни состојки без да обрнеме внимание на порциите,…

28 Oct 2019

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари.

Според обичајниот народен…

19 Oct 2019

Овој десерт е еден од најпопуларните и дури има и своја страница на Википедија, а некои го нарекуваат и “подобар од најдобриот колач”.

19 Oct 2019

Ви откриваме дека јајцата на око можете да ги правите на целосно поразличен начин со кој нивниот вкус ќе биде незаменлив.

06 Oct 2019

Во екот на подготовка на зимници, повеќе немате идеја што да подготвите освен традицоналниот ајвар. Тогаш несомнено ќе го засакате овој мал…

04 Oct 2019

Што повеќе зеленчук во исхраната е правило кое не важи за компирот. Поради количината скроб во компирот, често се вели…

03 Oct 2019

Кога температурите ќе паднат и ќе настапи зимската сезона, речиси повеќето од нас ги зачестуваат своите посети во аптеките, барајќи средство за…

22 Sep 2019

Ако решите да ја сочувате тежината или да ослабнете во текот на сезоната есен/зима, внимавајте при изборот на диетата и избегнувајте ги следниве…