Кујна

16 декември 2018

Чоко фантазија: Колачи од обланди кој ќе ве воодушеват

Продукти:

• едно пакување обланди• 25 лажици млеко• 25 лажицо шекер• ванилин шекер• 250 гр. маслец• 150 гр. мелена плазма (или бисквити)• 100 гр. чоколаго• 150 гр. кокос• 200 гр, бело...

12 декември 2018

Рецепт: Проја без јајца – брза и ефтина

Без јајца , со додаток на фета сирење или обично и сусам...

Состојки• 2 шољи пченкарно брашно• 2 шољи пченично брашно• кесичка пециво• 1 шоља масло• 150 грама сирење• 200 грама јогурт• 1 шоља кисела вода•...

4 декември 2018

Тајна за највкусен бурек се крие во една работа: Откако ќе ја направите....

Кога вие ќе направете пита никогаш не е налик на она која ја хадете во добра бурекчилница.

Дали некогаш сте се запрашале која е причината за тоаОдговорот за вкусниот бурек се крие во преливот кои се користи...

1 декември 2018

Мариниран модaр патлиџан печен на скара

Состојки:

4 модри патлиџани средна големинасолмаслиново масло за премачкување на пачињатасок од 1 лимон (може вински или јаболков оцет)мелен пипер5 чашниња лук100 гр. маслиново масло

 

...

30 ноември 2018

29 ноември 2018

Во време на строги пости, македонските маркети мрсното го продаваат како посно

Маркетите продаваат „посни" производи што содржат казеин и сурутка во прав. Потрошувачите не знаат дека овие две компоненти имаат животинско потекло и дека се, практично, измамени.

...

28 ноември 2018

Цел живот го подготвувате погрeшно: Подварок на старински начин, има една цака

За подварок од кисела зелка потребно ви е:

главица кисела зелка (до 2 кгр)главица кромид150 грама мастсаланина, суво месо, кременадли, пилешколорбер, мелен пипер

Подготовка:Исечете ја зелката на ситно,...

Плескавици од стар леб

Состојки:

200 гр. стар леб300 гр. млеко4 jajaцамалку масло150 гр. шункасол и бибер50 гр. сирење2-3 кисели краставички100 гр. брашно100 гр. презлапакетче сусам (може и мешано семе од лен , сончоглед и семки од...

Рецепт: Две состојки кои тестото за палачинки ќе ги направи совршени

Состојки:

1 јајце150 гр.брашнотреитина од лажиче сода бикарбонаполовина шоља жешка вода1 шоља кисело млекотртина од лажиче солтретина од лажиче шеќер1 лажица масло

Подготовка:Јајцето добро изматете го,...

27 ноември 2018

Постојано сте болни? Смеса против настинки и грип

Користете ја редовно и не плашете се од досадните вирусни инфекции.

Потребни состојки:

-2 лимуни

-2лажици мед

-40 грама корен од ѓумбир

Начин на подготовка...

24 ноември 2018

Традиционален грчки пастицио:

Состојки:

Едно пакување пене паста (400 гр. макарони),100 гр. рендан кашкавал, 300 гр. мелено месо, 1 конзерва сецкан домат, 1 главица кромид, 2 чешниња сецкан лук, 1 ловоров лист, 2 лажичиња оригано, 200...

21 ноември 2018

Рецепт: Посна торта со пиво

Рецепт: Посна торта со пиво

Време е на слави. Некои се мрсни, но ги има и посни. За овие вторите, еве убав старински предлог за посно, вкусно и сочно благо...

Састојки:

- 1/2 л...

Готварски трик: Испечете месо на сосема поинаков начин (фото)

Ако сте љубителли на пилешко и месо од ќурка, сигурно ќе се одушевите со овој трик кои го користат готвачите за да добијат најдобар вкус, кој за време на печњето го задржува мирисот и аромата.

Печење на...

12 ноември 2018

Рецепт за Камали леб, стар 2000 години

Камали е традиционален чапати лед (налик на тортиљи) на Хунзите, а рецептот за ова здраво пециво е стар 2000 години. Камали лебот го намалува апетитот со само едно изедено парче од овој леб и влијае да не...

8 ноември 2018

Некои намирници можат да се јадат и по истекот на рокот

Многумина од нас не сакаат да ризикуваат, обично, бидејќи не сме информирани. Па и онаа храна која можеме да ја искористиме завршува во ѓубре.

Житарици

Можно е житариците да изгубат од...