12 Jul 2020

Доаѓа денот, еве го. Стани, изми го лицето и облечи чиста облека, да се види убавото од тебе и на тебе. Ова е твој ден. Ден што ќе ти смени се од утре па натаму. Ден после кој нема да чувствуваш срам, кривица и да бидеш губитник за потсмев и…

10 Jul 2020

Бев на гробишта и гледам луѓе кои не смејат да се простат од најмилиот на начин како од век векови го практикувале. Нема пострашно отколку некој што те тепа не ти дава да плачеш. Не е до законите, до луѓето е. Траорот стана секојдневие.…

05 Jul 2020

Ете, полека ама сигурно, работите излегуваат на виделина. Сега нема потреба никој да ви раскажува и да ве убедува каква власт, и какви луѓе во таа власт имаме. И зошто треба да се гласа против оваа власт, без оглед дали порано сте гласале за СДСМ…

03 Jul 2020

Кампањата влегува во фаза во која не мораш воопшто да пуштиш глас на телевизорот за да чуеш кој што вели, оти излитеноста на пораките е веќе на ниво на страшна баналност. Уште кога на тоа ќе видиш фаци и сурати за кои во здрави општества нема…

28 Jun 2020

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата власт. Од Ден Дончев дознавме дека последниве години од Македонија во Швајцарија Фамилијата и нивните извршители на работите изнеле најмалку десет милиони евра…

25 Jun 2020

Уким е држвна работија која е дом на идните академски гграѓани. Еден од темелите на државноста на нашата земја. Симболот на гордост на високото образование во Македонија. Чекај бе: да не фантазирам јас нешто? Колку и да ставиме санта мраз врз…

25 Jun 2020

“Во времето за кое станува збор, во градовите царуваше смрдеа која ние денес едвај би можеле да си ја замислиме. Улиците смрдеа на ѓубре, дворовите смрдеа на моч, скалите по куќите смрдеа на гнило дрво и глувчешки измет, кујните на скапана зелка…

21 Jun 2020

Прво збор-два за коронава. Филипче прима плата само за да ни каже колку има нови заболени и умрени, и ништо друго не работи човекот. Освен што секој ден брои умрени. Додека умираат Филипче ќе има работа и ќе го има секој ден на телевизија. Го…

18 Jun 2020

Во Македонија се е на продажба. Фигуративно. Зошто? Па, имаме два концентрични круга. Едниот е гладен народ кој вели ‘‘дај што дадеш и барај што бараш‘‘, и другиот е кругот на ситите, ама отворени газови кои сметаат дека се некои ‘‘микро Бил…

18 Jun 2020

Најдобриот Адвокат специјализиран за кривични постапки во САД, неповторливиот професор по право на Универзитетот Харвард, Алан Дершовиц, изминативе 5 години се соочува со кривична постапка за сексуален деликт како дел од големата афера поврзана…

14 Jun 2020

Бујар Османи ни потврди дека ДУИ, а не граѓаните, ја избрале оваа власт во државава. Народот гласаше за Груевски, а ние од ДУИ одлучивме Заев да биде премеир, рече Бујар Османи. Потоа, се тргна удоле и еве каде сме.

Па, ако и ова не ви е…

13 Jun 2020

Има ли ‘‘муж‘‘ у државава бе!? Па и женско чељаде нека е де! Некоја Сирма војвода. Некој со влакна у носот што ке пресече кога треба да се пресекува! На своја одговорност, а не колективна. Не деспот! Не ‘‘Стаљин‘‘, па ни Тито, а најмалку Хитлер.…

07 Jun 2020

И, додека дремете три дена дома во карантин во време на Духовден, како ви се гледа сега Венко Филипче, а? Од партискиот херој на Бихаќка не остана ни партал, а камоли костим на Супермен. Гола вода, пријатели. Блефирање и шарлатанство.

05 Jun 2020

Знам, простачки малку се изразувам, ама тоаа ти е. Бар сум свесен.  Кој признава, уштедува на стрја у кривичен суд, кој ете од еднашка проработува со полна пареа и со по сто предмета на ден. Таму Корона вирусот не влегуе ‘‘ па да је јебеш‘‘! Има…

31 May 2020

Не знам што треба да се деси па да разбереме дека имаме поплава, а водата е дојдена до гуша. На бродот сме сите, ако потоне до крај, потонал со секој од нас.

Ако и сликањето на Шекеринска пред знамиња на УЧК не ви е доволно да разберете…

29 May 2020

Ви текнуе ли на спотот од К-15 кога Тошо малерот минува на грчка граница и царинарникот му прави камасутра од иживљавање и на крај мери уље у кола а брише од машната на Тошо. А овој се кези ко креле. Е, истото тоа сега сами на себе си го правиме…