Коментари и анализи

17 ноември 2018

МАЈКА ЕВРОПА, НЕЈЗИНИОТ БИОЛОШКИ СААТ И КОПНЕЖ ЗА МЛАДОСТ: Зошто мигрантите станаа неопходни

Дебатата за мигрантите во Европа останува главна тема на многу места, но проблемот е што истата не е дебата во вистинска смисла на зборот, туку политички и емоционален одговор за аргументи. Во суштина, имаме...

6 ноември 2018

Вакви избори за Конгрес Америка не памети - битка за кормилото на државата која со години е на авто-пилот

Тековните американски избори за Конгресот овој пат се најверојатно, како што тврдат сите, поважни од кога било. Во некоја рака на нив може да се гледа како на повторени избори од 2016 година, на кои се...

6 октомври 2018

Гадафи е мртов - дали некој денес живее подобро заради тоа

По точно седум години од убиството на Муамер Ал Гадафи светот не е ист. Оттогаш, па наваму, во Либија се создаде ИСИЛ за потоа исламситите во Сирија да создадат и свој калифат, се случија револуции во Украина,...

23 септември 2018

Сатарот на револуцијата: Како “ОЗНА” за два месеци ликвидирала 59.000 луѓе

Агентите на Озна од ослободувањето на Белград до крајот на 1944 година, извршиле ликвидации на десетици илјадници српски граѓани без судење, валидни докази и сведоци, по налог на револуцијата.

...

19 септември 2018

Како функционира, и кои се главни во албанската нарко мафија

Околу 70% од европскиот пазар на наркотици кои се продаваат на мало, на непосредните дилери, се наоѓа во рацете на албанската мафија. Проценката е дека албанските дилери месечно шверцуваат четири до шест...

7 септември 2018

Историска посета на Ангела Меркел: "Wir schaffen das"?

Германската канцеларка Ангела Меркел доаѓа во Македонија за прв пат. Политички тешкаш од ваков калибар не доаѓа само за една тема среде викенд. Таа доаѓа, според досегашното искуство, за најмалку три важни работи...

29 август 2018

И на Трамп и на Путин им одговара разграничување на Косово - Вучиќ и Тачи се во финале

Русија сака корекција на границите, како договор меѓу Србите и Албанците за неа да и се даде легитимитет да ги реши проблемите во Молдавија, Грузија и Украина, тврди американската Агенција Bloomberg.

Како...

15 август 2018

Санкциите против Турција, вовед во војна против Иран и немири во Украина

САД воведоа делумни економски санкции кон својот, доскора, најважен сојузник во врска со Блискиот исток - Турција. Формално, санкциите се воведени поради тоа што Турција го држи во притвор американскиот граѓанин,...

11 август 2018

Тајните на швајцарските банки

Oд сите важни финансиски институции во светот, а ги има навистина многу, само швајцарските банки со векови останале како мит во колективното паметење. Дискреција, тајност, врвна дипломатија и никогаш...

29 јули 2018

Најголемиот мит за Охрид, вистинскиот Ерусалим... за Кадмо, Дионис и убиството на Исус

Ова е резултат од 20 годишно истражување на писателот Милош Линдро кој се посветил на украдената македонска историја и тајните кодови и знаци на христојанството

19 јули 2018

Каде и зошто исчезнаа докуменетите за прислушкувањето на Тито

Постојат настани, имиња и последици од настаните. Погледнете ги имињата. Дали е случајно што истите луѓе кои во 1966 година без задолжени за уривање на Александар Ранковиќ, во 1991 во Хрватска и во Србија беа...

17 јули 2018

Што и како договараа Трамп и Путин, и што следи на Балканот по таа средба

Во Хелсинки, на наутрален терен, се сретнаа американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин. Тоа е нивна четврта средба откако Доналд...

15 јули 2018

Европа се дели на три дела, ние одиме во Православниот сојуз

Европската унија, оваа каква денес ја познаваме, наскоро може да станеме нешто од минатото! Ова не е констатација на евроскептиците, туку резултат од анализа на американската разузнавачка агенција ...

12 јули 2018

Краток водич: кои се и што се НАТО

НАТО, или Северноатлантската алијанса е меѓународнa безбедносна организација која била создадена со потпишувањето на Североатланскиот договор на 4 април 1949 година. Седиштето на НАТО се наоѓа во Брисел, Белгија и...

21 јуни 2018

Каков ќе биде човекот во следниот век? Не би го посакал за пријател

Следат бурни времиња за човештвото. Наскоро ќе се премине критичната бројка од 10 милијарди луѓе и природата веќе нема да има капацитет да обезбедува храна, вода и живот за толку население. Климата станува бурна, а...