10 Nov 2019

Сведоци сме дека нема ниту едно суштинско ветување кое оваа влада го исполни, или мерка која дава резултати. Владата докажува дека нема концепт…

10 Nov 2019

На денешната прес конференција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потсети на проектот Чебрен и Галиште  како проект кој актуелната власт додека беше опозција…

10 Nov 2019

Степенот на реализација на проектите ветени за време на предвремените парламентарни избори во 2016 година  заклучно со 1 ноември 2019 години не…

09 Nov 2019

Министерката за финансии Нина Ангеловска не даде конкретен одговор на прашањето на Алсат, по кој основ на ПИОМ му се одобрени речиси 65 милиони…

09 Nov 2019

Конфедерацијата на синдикални организации и неколку невладини излегоа на протест во Скопје за да искажат незадоволството од работата на…

09 Nov 2019

Сите можеме само да го забрзаме растот на нашата земја доколку ги примениме дигиталните технологии, дигиталните алатки во сите области во…

09 Nov 2019

Поранешниот гувернер на Македонија, Петар Гошев упати остри критики кон владата поради укинувањето на прогресивниот данок, нарекувајќи ја…

09 Nov 2019

По барање на заинтересираните странки, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, го продолжи рокот за аплицирање за…

08 Nov 2019

Шаховскиот клуб „Алкалоид“, продолжува со настапите на Европскиот клупски куп, што оваа година се одржува од 10 до 16 ноември во Улцињ, Црна Гора…

08 Nov 2019

Наш заеднички приоритет е секојдневно зајакнување на финансиската стабилност на нашиот регион и затоа заеднички работиме и ќе работиме на тоа во…

08 Nov 2019

Денот на самците 11.11. се одбележува од 1990 година, како спротивност на Денот на заљубените, со цел луѓето кои не се во врска да купуваат…

08 Nov 2019

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска на сметките на откупувачите на пченица од домашно производство,…

08 Nov 2019

Иако сè уште е неизвесно кога 5Г мрежата ќе биде достапна низ целиот свет, Пекинг веќе ги објави плановите за развој на 6Г технологија со надеж…

08 Nov 2019

Најбогатите луѓе на светот беа минатата година биле малку помалку богати, покажуваат новите економските извештаи. Поточно, различните геополитички…

07 Nov 2019

Нов индикатор за оценка на процедурите за државните тендери ќе се појави в година во рејтингот „Дуинг бизнис“ на Светската банка, соопштија од…

07 Nov 2019

Собранието на Република Северна Македонија попладнево го усвои Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за вино.

„Со новите…