Економија

22 октомври 2018

Во среда стартува саем за градежништво и Технома 2018

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15-тото издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот...

„Филип Морис“ обвинета за лицемерие поради кампања против пушењето

Една од најголемите светски компании за тутун, „Филип Морис“, е обвинета за неверојатно лицемерие, за новата рекламна кампања која ги поттикнува пушачите да се откажат од пушењето.

Производителот на „Marlboro...

20 октомври 2018

Министерството за финансии најавува завршување на пругата Битола-Кременица до крајот на годинава

Градежните работи на пругата Битола-Кременица се очекува да завршат до крајот на годинава, согласно податоците на изведувачот, информира Министерството за финансии.

Досега 90 проценти од градежните работи се...

19 октомври 2018

Тевдовски: Растот на платите е најочигледен во текстилната индустрија

Министерот за финансии Драган Тевдовски и шефицата на кабинетот на Министерството за труд и социјална политика, Санела Шкриељ, како претставници на Владата на Република Македонија, денеска учествуваа на дебатата „...

Самит „Македонија 2025″ од 7 до 10 ноември во Скопје

Самитот „Македонија 2025″, регионална платформа за размена на знаења за најновите светски трендови во бизнисот, технолошки иновации, инвестиции и одговорно лидерство, кој ќе собере повеќе од 400 истакнати...

Бочварски: Зад локалната власт, значајно е да има добро развиена локална економија

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, присуствуваше на втората „Текстилијада“ се оддржува денеска и утре под мотото „Културата и младите за промени“ – преку културата и уметноста до социјален дијалог...

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Платите во Македонија растат. Тоа се гледа и од денес објавениот податок на Државниот завод за статистика, кој покажува годишен раст на нето платата во август од 5,7 проценти. Ова го рече министерот за финансии...

(Видео) Николовски: Силно сме посветени на развој на органското производство

„Политиките и мерките на Владата и ресорното министерство се во насока на зголемување на органското производство, како и подигање на јавната свест за значење на ова производството во севкупната исхрана на луѓето....

Нора Алити: Без евроатланска интеграција невозможно е привлекување на повеќе инвестиции

Песимизмот и неизвесноста се најголемиот непријател на пазарот на капитал. Лесно се менуваат стратегиите на инвеститорите, бидејќи ако очекуваат полоши времиња и политички тензии, тогаш едноставно неинвестираат и...

Универзитетот „Мајка Тереза“ ќе добие нов технолошки парк

Министерството за економија и Универзитетот „Мајка Тереза“ од Скопје денеска потпишаa договор за кофинансирање на проектот технолошки парк во рамки на универзитетот.  Договорот, со кој ќе бидат кофинансирани 75% од...

Porsche влегува во електричната ера со новиот Taycan

Инвестициите од шест милијарди евра, 1.200-те нови вработени исклучиво за лансирањето на Taycan, тековниот развој на продукцијата Porsche 4.0 и неспоредливото кампањско знаење низ целата компанија претставуваат...

НБРМ домаќин на семинар за справување со нефункционалните кредити во ЕУ

Народната банка на Република Македонија е домаќин на семинар организиран од страна на Европскиот банкарски орган и Европската банка за обнова и развој на тема:  „Справување со нефункционалните кредити во ЕУ:...

18 октомври 2018

Купувај со картичките „Mastercard“ од Шпаркасе Банка и освој вредни награди

Шпаркасе Банка Македонија ја започна новата наградна игра „Големи награди, за МАСТЕР уживање!", наменета за корисниците на дебитнитe и на кредитните картички од брендот „Mastercard", со богат фонд на награди. Во...

Го рушат „Скопски Саем”: Албанскиот инвеститор урива без дозвола? (ФОТО)

Се урива објектот на „Скопски Саем", во текот на целиот ден градежна механизација и работници интензивно работеа на уривање на објектот.

Економски Лидер неофицијално дознава дека советот на Општина Гази Баба...

(Видео) Србија догодина ќе биде помалку задолжена од Македонија, тврди српскиот претседател

Српскиот претседател одговрајќи на новинарско прашање на осмиот „Белградски безбедносен форум“, рече дека на 1 јануари 2019 година, Србија ќе има понизок јавен долг од Македонија.

„Кога станав претседател на...