Ништо не се остава на случајност

Советници на Трамп му помагаат на прорускиот претседател на РС, Милорад Додиг

Според амерканскиот магазин Њузвик, поранешните соработници на американскиот претседател Доналд Трамп, Доџсон Озборн и Мајкл Рубино се ангажирани како лобисти за сегашниот претседател на Република Српска Милан Додиг и неговата политичка партија во Босна и Херцеговина која се залага за сепаратизам и соработува со Русија, објави магазинот Њузвик, поддржан од САД.

Магазинот Њузвик потсетува дека Министерството за финансии на САД донесе одлука за санкции минатата година по најавите дека треба да се одржи референдум за самостојност на РС.

Властите во Вашингтон притоа оценија дека референдумот го спречува процесот на имплементација на Дејтонскиот договор од 1995 година, договор со кој беше ставен крај на војната во Босна и Херцеговина, бидејќи прави дискриминација врз несрпското население во Република Српска наведувајќи и  дека локалната полиција во РС добија обука во Русија како и руска воена опрема која ќе се користи за да се промовира и штити сепаратизамот "заклучува Њусвик.

Исто така наведениот советник Озборн потврдил вербално се согласиле да примаат по 10.000 долари месечно за лобирање прекуфирмата Tvin Roks Глобал  која тој и Рубино ја основале минатиот месец.

Тој додаде дека помогнале во воспоставување на контакти и одржување на состаноци на премиерот на РС, Жељка Цвијановиќ за време на посетата на Вашингтон во јули, вклучувајќи го и состанокот со познатиот проруски републикански конгерсмен Дејн Рорабекер од Калифорнија.

Поврзани

Најнови вести

Коментари