Балкан

18 декември 2018

Црна Гора: Формирањето на косовската војска мора да биде постепено

Формирањето на војската на Косово треба да биде постепен процес и да придонесе за стабилноста во регионот, смета министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ.

Одговарајќи на новинарско...

Хрват откри дека неговата тешта изгубила 100.000 евра поради секта

Еден човек од Пула за „Глас Истре“ кажа неверојатна приказна за неговата тешта која поради секта изгубила многу семејни пари.

Како што кажува анонимниот човек, неписмената старица со години се задолжувала под...

Избрана новата Влада на Република Српска, Радован Вишковиќ нов премиер

Народното Собрание на Република Српска по 13-часовна седница ја избра новата Влада. Премиерот Радован Вишковиќ и 16 министри синоќа, половина час после полноќ, положија заклетва, а беа избрани со мнозинство гласови...

17 декември 2018

Тачи во ОН: Во Косово сѐ е нормално

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации дека во Косово сѐ е нормално и дека минатата седмица се случило само она што е нормално, пренесе „Б92“.

...

Вучиќ во ОН: Исплашен сум за иднината на народот во регионот

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека е многу загрижен, а и исплашен за иднината. Ситуацијата, како што оцени Вучиќ, е ужасно...

Дачиќ откри што ќе бара Србија на седницата на Советот за безбедност на ОН

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека Белград на вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе бара да се почитува Резолуцијата 1244.

Тој наведе дека...

ЕУ: Косово итно да ги укине таксите за производите од Србија и Босна и Херцеговина

Европската Унија длабоко жали за одлуката на косовската влада за зголемување на царините од сто проценти за увоз на производи од Србија и Босна и Херцеговина, како и наметнувањето на нецаринските препреки. ЕУ бара...

Ќе преживеат ли? Две патнички од превртениот автобус кај Лесковац се уште се критично

Две патнички од македонскиот автобус, кој вчера имаше тешка сообраќајна несреќа кај Лесковац, се уште се во животозагрозувачка состојба. Тие се наоѓаат во Клиничкиот центар во Ниш и приклучени се на апарати за...

Брисел: Харадинај грубо го одби предлогот на ЕУ, откажана прес-конференцијата со Могерини и Хан

Откажана е конференцијата за новинарите на која требаше да се обратат челниците на Европската комисија, Федерика Могерини и Јоханес Хан со косовскиот премиер, Рамуш Харадинај попладнево во Брисел. Како што...

Харадинај го одби Брисел: Помина тоа време

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај и формално го одби предлогот на Брисел за привремено укинување на таксите за увоз на прозводите од Србија и Босна и Херцеговина.

„Помина времето кога такви прашања можеа да...

Тачи во Обединетите нации: Ќе ја кажам вистината

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, изјави дека ќе зборува на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на ситуацијата на Косово и даведе дека во фокус на дијалогот е местото на Косово во...

Турција не отстапува од нова офанзива во Сирија

Турција денеска соопшти дека ќе продолжи со планирањето напади на курдските екстремисти во северна Сирија, објави Ројтерс.

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција ќе започне нови...

Човек префрлал снег во дворот на соседот по што настанала општа тепачка меѓу две семејства во БиХ

Во селото Долна Лохиња кај Грачаница во БиХ во саботата навечер, за време на чистење на снег најпрво дошло до караница, а потоа и до тепачка меѓу повеќе луѓе, соопшти тамошната полиција.

Наводно, причина за...

(Видео) Алармантно во БиХ, затворени училиштата поради снегот

На подрачјето на општините Коњиц и Јабланица денеска и утре поради лошите временски услови и непроодните патишта нема да има настава во основните и средните училишта, како и во детските градинки.

„На...

Албанците во САД најавија протест пред седиштето на ОН во Њујорк

Албанците во САД најавија протест пред седиштето на Обединетите нации во Њујорк, пренесува „Танјуг“.

Протестот ќе биде одржан пред и за време на вонредната седница на Советот за безбедност посветена на...