25 Jan 2020

Жителите на бугарскиот град Перник протесираа пред седиштето на владата во Софија, бидејќи се без вода веќе неколку месеци, пренесуваат бугарските…

25 Jan 2020

Патнички авион што леташе од Дизелдорф кон египетскиот град Марса Алам принудно слета во Дубровник, бидејќи еден од патниците претрпел срцев удар…

25 Jan 2020

Марко нарачал на патики преку Инстаграм, а кога пристигна пакетот, тој не можеше да верува што доби…

25 Jan 2020

Драматична ноќ во Турција, по разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени, кој го погоди истокот на Турција, околу 220 км од Газиантеп.

24 Jan 2020

Турските власти соопштија дека најмалку 14 лица загинале во земјотрес со прелиминарна моќност од 6,8 по Рихтер што го потресе истокот на земјата,…

24 Jan 2020

Источна Турција вечерва беше погодена од силен земјотрес. Бројот на загинати и повредени постојано расте, засега бројот на жртвите се искачи на…

24 Jan 2020

Од македонското министерство за надворешни работи засега нема никаква информација во врска со катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,8 по Рихтер…

24 Jan 2020

Досега бројот на повредени луѓе се искачи на 84.

По силниот земјотрес кој вечерва ја погоди Турција, страшни сцени доаѓаат од градот…

24 Jan 2020

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка…

24 Jan 2020

Турската агенција за управување со кризи соопшти дека земјотрес со јачина од 6,8 Рихтерова скала го…

24 Jan 2020

Бугарските власти прогласија двајца руски дипомати за „персони нон грата“, а на рускиот амбасадор во Софија му се врачени ноти во бугарското…

24 Jan 2020

Камерите во џамија во градот Илијаш во кантонот Сараево во Босна и Херцеговина снимија едно…

24 Jan 2020

Хрватската претседателка во заминување, Колинда Грабар Китаровиќ, се премислила и се откажа од намерата да не бара на располагање канцеларија што…

24 Jan 2020

Во Грција е регистриран пораст на бројот на тешки случаи на заболени и починати од грип. Според Националната организација за јавно здравство, од…

24 Jan 2020

Црногорскиот аналитичар и колумнист Игор Дамјановиќ бил уапсен денеска поради преписка на „Фејсбук“ со извесен Алија Џукиќ кој против него потоа…

24 Jan 2020

На 30 декември, бугарското Министерство за одбрана распиша тендер за набавка на 12 мини и двa мали беспилотни системи (УАС) меѓу 2020 и 2024…